Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Kerimullah Tandoğan’dan mektup var: Ramazan ayının önemi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Mayıs 2019 | 14 Ramazan 1440 Pazar 03:49

Yaptığı İslami çalışmalarla tanınan Kerimullah Tandoğan Silivri cezaevinden ‘ ayının önemine’ binaen  kaleme aldığı yazıyı paylaştı.

İslam davetçisi Kerimullah Tandoğan, cezaevinde olmasına rağmen nasihat etmekten  geri durmuyor.

Davetçi Kerimullah Tandoğan’ın, ‘Ramazan ayının önemi ve nasıl bir Ramazan ayı geçirmeliyiz’ konulu kaleme aldığı yazı şu şekilde:

Değerli abilerim.
Hiç düşündünüz mü içinde bulunmuş olduğumuz bu ayı neden Rahman, Ramazan diye adlandırmış. Ya da hiç düşündük mü niye bu ayda hallerimiz bir müddet bize kılındı. Bu soruları kendi kendime sormuyor değilim.Sordukça bir şeyler canlanıyor aklımda ister istemez, müsaade edin de sizinle de paylaşayım.

Ramazan sözlükte; yanmak, kavrulmak güncel anlamda torna tesviyeden geçmek, çıkıntı budaklardan (fazlalıklardan) kurtulmak demektir.

Yıl boyu yüreklerimiz  kirlendi, aşındı ve yıprandı (deforme) oldu. Hadi artık reforma gidelim,yenileyelim, bilincimizi tazeleyelim, hayallerimizi ve duygularımızı törpüleyelim çıkıntı budaklarımızı.

Artık beklediğimiz günler geldi tedavi etmeliyiz kendimizi beden emarından geçmeli, yıkık duvarımızı onarmalı, tahrip olmuş yıpranmış hücrelerimizi tamir etmeliyiz. Bu fırsat yılda bir defa gelir kaçırmaya gelmez nasıl ki yılda bir araçlarımızı rektefe ediyor, evimizi de restore ediyorsak aynı şekilde ruh dünyamızı da dayayıp döşemeli ve baştan sona imar etmeliyiz.

Çünkü bu ay, nefsin tam tavına geldiği bir ay. Takdir edersiniz ki demir tavında dövülür kişi ancak bu ayda bırakabilir kötü alışkanlıklarını. Zaten bize kötülüklerimizi atabilecek kadar opsiyon (30 gün) tanınmış değil mi?  Evet arkadaşlar, bu kampanyayı gelecek yıla bırakmadan beraberce fırsata çevirmeyelim mi ne dersiniz?

”Hiç düşündük mü niye bu ayda hallerimiz bir müddet bize haram kılındı?” Sorusuna gelirsek yıl boyu har vurup harman savuruyor. Şuur sahibi olmayan varlıklar gibi yiyor, içiyor günün tamamı yatakhane, yemekhane, abdesthane ve iş yeri arasında mekik dokumakla geçiyor, öyle değil mi? Artık hayat programımızı optimize etmeli zayıflayan ruhumuzu doyurmalı yara bere içindeki halimizi sarıp sarmalamalıyız. Aynı zamanda ve iman bakımından yoksul, yoksun fakir insanlarımıza kucak açmalıyız.

Konumuza geri dönecek olursak yaratan çeşitli yasalar ve yasaklar koymuş. Kimisi genel, kimisi özel. Genel olanlar; malumunuz gıybet, iftira, kötü söz, müzik, içki ve gözlerin harama iltifat etmesi gibi. Özeller ise ancak bu ay için kılınmıştır. Mesela su içmek, gıdalanmak ve kişinin eşiyle münasebeti. Bunların tamamı yasal iken bir müddet yasaklandı. Gün doğumundan batımına kadar sadece.

“ Yahu adam bundan ne anlamamız gerek kısa kes “ diyecek olursanız eğer. El cevap, nefsimizin dileklerini ,arzularına ambargo koymak yani adam olmasını sağlamak demek. Günümüzde büyük şeytan ’nın İran’a ,’a ve Venizuella’ya yaptığı gibi bu politika emrine uymayan davetçileri adam etme politikasıdır. Bu politikadan ilhamla tutacağımız oruç söz dinlemeyen nefsimizi adam etmek ona güç katacak yolların tamamını kısa süreliğine kapatmakla hizaya getirmek anlamını taşır. Bil umum; bu operasyon nefsin girdabına düşmüş ‘beni’ kurtarma operasyonudur.

Son olarak;Ramazan mı bize misafir olacak yoksa biz mi Ramazan’a? Örneğin; siz birine misafir olsanız kaygı tasa ve hazırlık yapmazsınız. Eğer biri size misafir olacaksa kaygı , tasa edinir ve hazırlık yaparsınız karar ve seçim sizin. Ancak peygamberi zişan ‏إذا دخل رمضان ‘Ramazan geldiği zaman’ ifadesiyle Ramazan’ın bize misafir olacağını söylüyor. Laf yerine ulaştı sanırsam.

Sözün özü; yaratan, rızası için bir aylık diyet programı yapıyor. Yemenize, içmenize, şehvetinize ve arzunuza gem vuruyorsunuz. Buna karşılık da ‘ödülünüzü bizzat ben vereceğim’ demektedir. Dolayısıyla her iyi ve yararlı amelimiz de görevli melek birin (1) yanına sıfır (0) koyuyor. Ancak Ramazan’da yapılan ameller için birin (1)  sağına sonsuz bir sıfır (0) koyacaktır, seçim sizin. Limitsiz krediye sahip olmamız, Ramazan’ı nasıl ağırladığımıza eşit orantıdadır.

Esselamu aleykum ve rahmetullah
Kerimullah Tandoğan
Silivri 4 Nolu L Tipi Cezaevi
28.04.2019

Fetih Medya
Fetih Medya
Fetih Medya
Fetih Medya

Fetih Medya

Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.