Kanadalı siyasetçi Müslüman iş adamına hakaretten tazminat ödeyecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2019 | 10 Ramazan 1440 Çarşamba 04:50

’nın Mississauga kentinde ’de Belediye Başkan adayı olan Kevin Johnston, kampanyası süresince hazırladığı birçok video ve bir radyo programında, Paramount Fine Foods isimli lokantalar zincirinin sahibi Mohamad Fakih aleyhinde İslamofobik yorumlarda bulundu.

Fakih’in, kendisi hakkındaki suçlamaları mahkemeye taşıması üzerine açılan davada, Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi kararını verdi.

Mahkeme kararında, “Johnston özünde korkunç davranışla Kanada toplumu olarak saygınlığımızdan daha azını hak etmeyen değerli bir üyesine büyük bir haksızlık etti. Johnston’ın söylemleri, bu ülkenin kendilerine verdiği özgürlüklerin kötüye kullanılmasını ve en kötüsü de insanları yalnızca dinleri nedeniyle alan nefret dolu bir konuşma örneğini yansıtıyor.” ifadesi kullanıldı.

Mahkeme, Johnston’ın, 2,5 milyon Kanada doları (11,3 milyon Türk lirası) ödemesine hükmetti.

Mahkeme ayrıca, Johnston’a, Fakih’in evine veya ailesine 100 metreden fazla yaklaşma, Fakih ile iletişim kurma ve Fakih hakkında yazılı veya görsel materyal yayınlama yasağı getirdi.

“Umarım herkes benden ders alır”

Johnston’ın Fakih hakkında hazırladığı nefret söylemi içeren videoları yayınlayan sitesinin sahibi Ranendra Banerjee de yaptıkları nedeniyle özür diledi.

Banerjee, konuya ilişkin yayınladığı videoda, “Fakih’e veya etnik kökeni yüzünden saldırmanın yanlış olduğunu öğrendim. Kanada’da böyle bir nefrete yer yok. Umarım bu özrü görenler veya okuyan herkes benim hatamdan ders alır.” dedi.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.