Kanada’da Müslümanlara karşı nefret suçları arttı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Haziran 2017 | 23 Ramazan 1438 Pazar 09:00

’da Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında yüzde 60 oranında artış olduğu açıklandı.

Kanada resmi istatistik kurumu StatsCan’ın açıkladığı ‘polise bildirilen nefret suçları’ başlıklı son verilere göre, 2015 yılında Müslümanların karşı karşıya kaldığı nefret suçu saldırıları, bir önceki yıla oranla yüzde 60 oranında arttı.
Kurumun raporuna göre, 2014 yılında polis kayıtlarına geçen söz konusu 99 vakaya karşın, 2015 yılında 159 nefret suçu saldırısı yaşandı.
Rapora göre, aynı dönemde inancındakilere karşı da 213 nefret suçu işlendi. Bu rakamın 2014 yılında 178 olduğu bildirilen raporda, dini kaynaklı nefret suçlarında Hristiyan inancında olanların da saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Bu kategoride ise 2014 yılında 35 olan Katolik Hristiyanlara karşı gerçekleşen nefret suçu saldırısı, 2015 yılında 55’e yükseldi.
Rapor sonrası bir yapan Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale, hükümetin ırkçılıkla mücadele etmek ve etnik ya da dini cemaatlerin risk altındaki alt yapısını korumak için çalıştıklarını söyledi.
Nefret suçlarında meydana gelen artışı “derinden endişe verici” olarak yorumlayan Bakan Goodale, kolektif uyanıklığa ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Goodale, “Çoğulculuğun en güzel örneği haline gelen ülkemizin cömert, kapsayıcı ve uyumlu niteliğini güçlendirmek için hepimizin çok çalışması gerekiyor.” dedi.
Öte yandan, rapor sonrası ortaya çıkan verileri değerlendiren Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Halid Elgazzar, 2015 yılını Müslüman Kanadalılar için “zor bir yıl” olarak nitelendirdi.
Rapora esas olan dönemin, eski başbakan Stephen Joseph Harper’ın iktidarı olduğuna dikkati çeken Elgazzar, ’da yaşanan iki terörist , vatandaşlık törenlerinde Müslüman bir kadına getirilen yasağı ve ardından da seçim kampanyalarındaki söylemlerin, Müslümanlara karşı işlenen nefret suçu saldırılarının artmasında etkin olduğunu savundu.
“Kanadalı Müslüman topluluk, Müslümanları terörist ya da terörist sempatizanı gibi gösteren kötü siyasi söylem nedeniyle zorluklarla karşılaşıyor.” diyen Elgazzar, Müslümanlara karşı işlenen nefret suçu saldırılarının gerçekte daha çok olduğunu ancak kurbanlardan birçoğunun, mağdur olmanın getireceği korku ortamı ya da polisin herhangi bir şey yapacağını düşünmediği için, yaşadıklarını polise rapor etmediğini kaydetti.

İlgilinizi Çekebilir:  AP'den Facebook'a tehdit gibi çağrı

 

Gereksizse Sil