Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Kanada’da cami saldırganının cezası belli oldu!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Şubat 2019 | 4 Cemaziyelahir 1440 Cumartesi 13:08

Geçtiğimiz yıl her biri birkaç çocuk sahibi 6 kişiyi öldürmekten birinci derece ve 6 kişiyi de öldürmeye teşebbüsten suçlu bulunan Aleksandre Bisonnet, mahkemeye sevk edildi. Savcılar, Bisonet’e ölen her bir kişi için ayrı verilmesini veya şartlı tahliyesiz 150 yıl verilmesini istedi. Yargıç François Huot, saldırganı Bisonet’in 35 ile 45 yıl arasında hapis yatmasının ardından şartlı tahliye edilebileceğini, bunun Kanada’da ölüm cezasının kaldırılmasından sonra verilen en ağır olduğunu belirterek, savcıların ağırlaştırılmış ömür boyu verme isteklerini reddetti.

Yargıç Huot, cami saldırganı Bisonet’in namaz sonrasında camiye girip Müslümanları öldürmesinin bir terörist olmadığını, özellikle Müslüman göçmenlere karşı ön yargıdan kaynaklandığını söyledi. Huot, Bisonet’in intihar saplantısı da dahil, akıl sağlığı meselelerinin saldırıda rol oynamasını dikkate almasının, verdiği kararda etkili olduğunu söyleyerek cezanın bir intikam olmaması gerektiğini, Kanada’da önemli olan suçluların tedavisi olduğunu söyledi. Bir , Bisonet’in mahkemedeki duruşunu ‘bir yalnız saldırgan’ olarak tanımladı.

Yargıç Huot, Bisonet’in daha önce de bir hapishane sosyal çalışma görevlisine feministlere, alışveriş merkezlerine, havaalanına da saldırı düşündüğünü, Müslüman cemaate saldırısını bir zafer olarak gördüğünü ve daha fazla öldürmediğine pişman olduğunu söylediğini açıkladı.

Fetih Medya

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017’deki cami saldırısını terörist bir saldırı olarak niteleyerek, Birleşik Devletleri’nden sınırı geçerek Quebec’e gelen Kanadalıların sınava tabi tutulduğu tartışmasını yeniden başlattı.

Bisonet camiye girip otomatik silahından 7 el ateşlediği anda 50 kişilik cami cemaatinin içinde bulunan 41 yaşındaki yaşındaki Eymen Derbali, şahsın silahını yeniden doldurması esnasında onun üzerine atılarak daha fazla insanın öldürülmesini önledi.

Derbali, “Kurşunlarını bana doğru boşaltırsa başka kimseyi öldüremeyeceğini düşündüm ve bunun için üzerine saldırdım” dedi.
Derbali, olaydan iki ay sonra Kubek şehir hastanesinde komadan çıktıktan sonra saldırıda 6 kişinin öldüğünü, 19 kişinin yaralandığını ve kendisinin bir daha yürüyemeyecek şekilde felç olduğunu öğrendi. Doktorlar, Derbali’nin vücudundaki kurşunların çoğunu çıkardı ancak 2 kurşunu çıkaramadı. Derbali şimdi tekerlekli sandalye kullanıyor.

Bisonet, Mart ayında mahkemenin kendisini suçlu bulduğu duruşmada hayatını kaybedenlerin yakınlarından af dilemiş ve kendisinin bir terörist ya da İslam düşmanı olmadığını söylemişti. Kanada’da 2011’deki kanun değişikliği, birkaç kişinin öldürülmesi olayında, yargıçların suçluya yalnızca bir kişiyi öldürme cezası verme hakkı tanıdığı kaydedildi.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.