Kamerun’da askeri helikopter düştü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 04:37

Kamerun‘un Anglofon (İngilizce konuşulan) Kuzey-Batı bölgesinde  bir helikopterin düşmesi sonucu 1 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, Kuzey-Batı bölgesindeki Oku kentinde 3 mürettebat ve 5 yolcu ile havalanan , bölgenin başkenti Bamenda’ya doğru yola çıktı.

Pilotun araçta sorun olduğunu bildirmesinin ardından helikopter Bamenda yakınlarında düştü.

Bamenda Bölge Hastanesine sevk edilen 8 kişiden 1’i hastanede yaşamını yitirdi.

Yolculardan 3’ünün yerel yönetici olduğu öğrenildi.

Anglofon ayrılıkçılar, sosyal medyada yaptıkları açıklamada, helikopteri kendilerinin vurduğunu iddia etti.

Ayrılıkçıların sözcüsü Tapang Ivo, “Helikopter hava sahamızı ihlal etti, biz de düşürdük.” ifadesini kullandı.

Geçen hafta Kamerun , Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın Anglofon krizinde ayrılıkçılarla diyalog içine girmeyi kabul ettiğini açıklamıştı. Biya, Joseph Dion Ngute’u barış elçisi olarak Kuzey-Batı bölgesine göndermişti.

Anglofon krizi

Kamerun’da hükümetin, Anglofon bölgesindeki okullara ve mahkemelere İngilizce bilmeyen öğretmenleri ve hakimleri atamasının ardından 2016’da bölgede düzenlenmeye başlanmıştı.

Ayrılıkçılar, 1 Ekim 2017’de Sisiku Ayuk Tabe liderliğinde Kumbo kentinde “Ambazonya” adını verdikleri bir kurduklarını ilan etmişti. Hakkında uluslararası yakalama kararı bulunan Tabe, Ocak ’de ’da yakalanmış ve Kamerun’a iade edilmişti.

Kriz Grubu’nun son raporuna göre, Anglofon krizinde bin 850 kişi yaşamını yitirdi. 530 bin kişi ülke içinde yerinden olurken, 35 bini komşu ülke Nijerya’ya kaçan onbinlerce kişi konumuna düştü.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.