Kalın: Suriye rejimi saldırılar için hesap vermelidir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Nisan 2018 | 22 Recep 1439 Pazar 18:22

Duma’da 70 sivilin ölümü binden fazla kişinin ise yaralanmasına neden olan kimyasal saldırı dünyayı ayağa kaldırdı. , Rusya, ABD ve İngiltere’den ardı ardına açıklama geldi.

Duma’da 70 sivilin ölümü binden fazla kişinin ise yaralanmasına neden olan kimyasal saldırı ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Suriye rejimi, ülkenin farklı bölgelerinde ve farklı zamanlarda yaşanan saldırılar için hesap vermelidir” dedi. ​

Türki̇ye’den sert açıklama

“Suriye’de 7 Nisan günü akşamı Duma’yı hedef alan yeni bir kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildiği ve bu saldırı sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği derin endişeyle öğrenilmiştir. Kimyasal silah kullanımı konusundaki sicili uluslararası toplumun malumu olan tarafından düzenlendiği yönünde güçlü şüphe bulunan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Bu olay, Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin 2118, 2209 ve 2235 sayılı Konseyi kararlarının bir kez daha hiçe sayıldığını göstermektedir.

Uluslararası toplumun saldırı karşısında tepkisini ortaya koymasını, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşların bu vakayı derhal soruşturmasını bekliyoruz.

Suriye rejimi üzerinde etki sahibi olan tarafları, insanlığa karşı suç teşkil eden, ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan ve geçmiş saldırılar karşısında önlem alınmadığı için tekrarlanan bu tür hunharca saldırıların derhal durdurulmasını teminen sorumluluklarını yerine getirmeye ve bu saldırıların cezasız kalmaması için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”

ABD: hayvan esed

ABD Başkanı Donald , dakikalar önce yazdığı Twitter mesajında Rusya ve İran’ı suçladı, Şam rejimi lideri Beşar için ‘Hayvan ’ dedi. Beyaz Saray, Washington’ın saldırıya karşı her türlü adımı atabileceğini söyledi.

İngi̇ltere’den kınama
İngiltere, Şam rejimi ve Rusya’yı açık şekilde suçladı. Rejimin düzenlediği yönünde güçlü şüphelerin bulunduğunu belirten Türkiye ise, saldırıyı şiddetle kınadığını duyurdu.

Rusya’dan i̇lgi̇nç i̇ddi̇a
Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırının Washington için hayli kullanışlı olduğunu savunarak yaşananları düzmece olarak niteledi, ‘teröristler’i koruma teşebbüsü iddiasını ortaya attı.

Papa kınadı

Katoliklerin lideri Papa Francis, ’daki saldırıyı kınadığını duyurdu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın