Kaçak her göçmen için 3 bin 500 Euro ceza

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 16:24

İtalya İçişleri Bakanı sahil güvenlik kurumlarının talimatlarına uymaksızın kurtarılıp İtalyan limanlarına getirilen her göçmen için 3 bin 500 ila 5 bin 500 Euro’luk para cezası öngörülüyor.

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini Akdeniz’de kurtarılan ve İtalya limanlarına getirilen göçmenler için sivil toplum örgütlerini para cezasına çarptırmak istiyor.

Salvini’nin hazırladığı “göçmen karşıtı” kararnamesine göre sahil güvenlik kurumlarının talimatlarına uymaksızın kurtarılıp İtalyan limanlarına getirilen her göçmen için 3 bin 500 ila 5 bin 500 Euro’luk para cezası öngörülüyor.

Salvini ayrıca söz konusu kararnameyle sorumlu olduğu bakanlığın yetkilerini çoğaltarak sığınmacıların olduğu gemileri İtalyan kara sularına girişini daha kolay yasaklamayı amaçlıyor.

Kararnameye tepki gösteren Tanımayan Doktorlar’dan bir yetkili, “Bu çok saçma bir karar, hastaneye hastaları taşıyan ambulansa ceza kesmek gibi bir şey” dedi.

Akdeniz’de kurtarılan
’ya ulaşmak için botlarla Akdeniz’e açılan göçmenlerin sorunu giderek büyüyor. Göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen Salvini bu konuda sıkı bir tutum takınıyor.

Geçtiğimiz ay Libya açıklarında kurtarılan 64 göçmene İtalya ve limanlarını kapatmıştı. Salvini, geminin bayraklı olduğunu belirterek, “Gemi güvenli bir liman istiyor. Şimdi Hamburg’a gitsin” demişti.

Alman sivil toplum kuruluşuna ait gemideki 64 göçmen, 10 günün ardından Almanya, , Portekiz ve Lüksemburg tarafından kabul edilmişti.

Fetih Medya

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre 2012 ile 2017 yılları arasında yaklaşık 16 bin 800 kişi Libya’dan Avrupa’ya botlarla geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.