Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Kabil hükümeti çatırdıyor: Dostum’dan Gani’ye yolsuzluk suçlaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2019 | 12 Zilhicce 1440 Salı 16:58

Kabil hükümetinin en büyük ortaklarından , Afganistan Başkanı Eşref Gani'yi yolsuzlukla suçladı.

Kabil hükümetinin en büyük ortaklarından Abdurreşid Dostum, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'yi yolsuzlukla suçladı.

Ülkenin kuzeyinde Taliban'a karşı önemli bir güç bulunduran ve Özbek nüfus arasında etkinliğiyle tanınan savaş ağası ve Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum, öncesi yaptığı açıklamalarda Eşref Gani'ye yüklendi.

Afganistan İcra Heyeti Başkanı ve Kabil hükümetinin iki numaralı ismi olan Abdullah Abdullah ile ittifak halinde olan Dostum ülkedeki krizden Gani'yi sorumlu tuttu.

birimlerinin siyasi amaçlarla kullanıldığını ve kaynaklarında yolsuzluk yapıldığını söyleyen Dostum, Gani'den dahili ve harici kimsenin memnun olmadığını ifade etti.

Kabil hükümetini oluşturan güç odaklarından birini temsil eden Abdurreşid Dostum'un bu çıkışı, Kabil hükümeti içerisindeki dengelerin ne düzeyde olduğunu da gösterdi.

Kabil hükümetini oluşturan zaman zaman birbirlerine sert ifadelerle yükleniyor.

2014 yılında gerçekleştirilen tartışmalı seçimlere Eşref Gani’nin yanında giren Dostum, seçimden sonra gerginliğe son vermek için ’nin arabuluculuğunda yapılan güç dağıtımında Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

Kaynak: Mepa News

Link-

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.