Kabil hükümeti: 42 ilçede seçim yapılamadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Kasım 2018 | 6 Rebiülevvel 1440 Çarşamba 17:35

hükümetine bağlı Bağımsız Komisyonu ülkede seçimlere dair bir yayınladı.

'da seçimlerin düzenlenmesinden sorumlu kabul edilen, Kabil hükümetine bağlı Bağımsız Seçim Komisyonu, ülkede 20 Ekim'de düzenlenen genel seçimlere dair bir harita yayınladı.

Bağımsız Seçim Komisyonu, ülke çapında kurulan sandıklara ve seçimin düzenlenemediği bölgelere dair bilgiler verdi. tarafından yayınlanan harita incelendiğinde, 387 ilçenin 42 tanesinde hiçbir noktada sandıklar açılamadı.

20 Ekim'de düzenlenen seçimlere müdahalede bulunmuş, bu doğtultuda ülkenin kırsal kesiminde seçimler büyük oranda gerçekleştirilememişti. ülkede seçimlerin başarısız olduğunu, birçok noktada seçimlerin düzenlenemediğini öne sürmüştü. Kabil hükümetinin verileri göz önüne alındığında 'ın iddiasında doğruluk payı olduğu göze çarpıyor.

Kabil hükümetinin iddiasına göre seçimlerin gerçekleşemediği bölgeler:

Fetih Medya

Hiç seçim yapılamayan ilçelere ek olarak, birçok ilçede seçimin belirli noktalarda düzenlenebildiği ve genel olarak sandıkların kurulamadığı ifade ediliyor.

Haritaya göz atıldığında, Gazni ilinin tamamında, Paktika'nın bir, Zabul'un iki, Uruzgan'ın iki, Kandahar'ın iki, Hilmend'in beş, Herat'ın iki, Feryab'ın bir, Cevzcan'ın iki, Saripul'un bir, 'un iki, Bağlan'ın bir, Badahşan'ın iki, Nuristan'ın bir ilçesinde seçimlerin yapılamadığı görülüyor.

Haritada Taliban'ın etkin olduğu ve seçimleri büyük ölçüde engellediği Ferah, Vardak, Hilmend, Kunduz gibi illerde seçimlerin gerçekleştirildiğinin gösterilmesi, seçimlerin yapılamadığı bölgelerin daha fazla olduğu yönünde yorumlandı.

20 Ekim'de yapılan seçimlerin sonuçları halen açıklanmış değil.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın