Juncker: Trump’lı ya da Trump’sız, AB kendi yolunda ilerleyecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Şubat 2017 | 9 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 20:16

(AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude , Başbakanı Bernard Cazeneuve ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, desteğinden mahrum AB’nin bundan sonra ne yapacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

AB lidelerinin geçen cuma günü ’da bir araya geldiğini ve konuyu ele aldıklarını hatırlatan Juncker, “(ABD Başkanı Donald) ’lı ya da ’sız, AB kendi yolunda ilerlemeli. Hedeflerimiz net. Son gelişmelere rağmen, , kıtada ve dünyadaki iddialı rolünü oynamayı sürdürmeli.” dedi.

 

AB’yi ’nın bir aracı olarak gördüğü ve İngiltere’nin birlikten ayrılarak iyi yaptığını söyleyen Trump, Avrupa’da endişeye yol açıyor. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, birlikten ayrılma kararı alan İngiltere hariç üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği mektupta, Trump’ı AB’nin karşı karşıya olduğu tehditler arasında saymıştı.

İlgilinizi Çekebilir:  NATO'dan çarpıcı ABD mesajı

 

Avrupa Parlamentosundaki (AP) büyük grupların liderleri de, Juncker’in yanı sıra AB Komisyonu Başkanı Donald Trump’a mektup göndererek, Trump’ın AB elçisi adayı Ted Malloch’a “kötü niyetli tavrından dolayı” akreditasyon verilmemesini istemişti.

 

Avronun 1-1,5 yıl içerisinde çökebileceğini ifade eden Malloch, “Sovyetler Birliği’nin yıkılmasına yardımcı olduğum bir diplomatik görevim vardı. Belki, biraz ehlileşmeye ihtiyacı olan başka bir birlik vardır.” diyerek, AB’yi hedef almıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın