Japonya Savunma Bakanı: Suriye’ye saldırı Pyongyang’a bir mesajdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Nisan 2018 | 5 Şaban 1439 Cumartesi 18:01

Savunma Bakanı Itsunori Onodera, dün, Washington’a gerçekleştirdiği ziyarette , İngiltere ve Fransa’nın geçtiğimiz hafta Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıların Pyongyang’a bir mesaj niteliğinde olduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile bir araya gelen Bakan Onodera, “Tokyo, ABD, İngiltere ve Fransa’nın kullanımına ve yaygınlaşmasına asla müsamaha gösterilmemesi üzerine kararlılıkla yürüttüğü ortak kararı desteklemektedir” dedi.

Bakan Onodera, ayrıca ABD Başkanı Donald ’ın Kim Jong-un ile Mayıs ayı sonu veya Haziran başında yapılması beklenen tarihi bir zirveye hazırlandığını hatırlatarak, “Bu adımın, kitle imha silahlarına karşı atılmış bir adım ve ’ye de bir mesaj olduğunu düşünüyorum” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  BAE'li bakan Avrupa'da Türkiye'yi hedef aldı

Onodera, Doğu Asya’nın Kuzey ’nin kitle imha silahları ve balistik füzelerinin tehdidi altında olduğunu dile getirdi. Tokyo’nun, Pyongyang’ı nükleer ve balistik programlarını terk etmeye ikna etmek için uluslararası toplumla işbirliği içinde olduğunu vurguladı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Washington’un Kuzey Kore’ye ‘maksimum baskı’ yapmaya devam ettiğini belirtti. Japonya’nın uluslararası sularda Birlemiş Milletler ’nin () yaptırımlarını uygulama konusundaki çabalarına da değindi.

Mattis, ABD-Kuzey Kore müzakerelerinin Japonya’ya göre gerçekleştirilmeyeceğini belirtti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın