Japon gazetesi: Washington, Pyongyang’dan nükleer savaş başlıklarını çekmesini istedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Mayıs 2018 | 3 Ramazan 1439 Cuma 09:01

Japon gazetesi Asahi Shimbun’da yer alan bir habere göre, , ’den nükleer savaş başlıkları, radyoaktif madde ve kıtalararası balistik füzelerinin bir kısmını 6 ay içinde ülke dışına çekmesini talep etti.

Haberde, Washington’un, nükleer silahların ülkeden çekilmesi karşılığında, Kuzey ’yi ‘teröre destek veren devletler listesi’nden çıkarmaya hazır olduğu, bunun da Çin ve tarafından Pyongyang’a sağlanmasına izin vereceği belirtildi.

Söz konusu haberde, Kuzey Kore ve ABD’nin bu konuda herhangi bir somut anlaşmadan uzak oldukları bilgisini verilirken, Pyongyang’ın mevcut yerine bir barış anlaşması imzalayarak güvenliğini garanti altına almak, diğer ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmak ve yapmak istediği vurgulandı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin şu anda 12’den fazla nükleer savaş başlığı, 50 kilodan fazla plütonyum ve yüzlerce kilo zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğuna inanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Kim Jong-un’un 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmeleri bekleniyordu. Ancak Pyongyang, bu hafta başlarında Washington’un saldırgan eylemleri nedeniyle bu konuyu yeniden değerlendireceğini açıkladı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın