İtalya’dan düzensiz göçü durdurmak için adım

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Eylül 2018 | 18 Muharrem 1440 Cuma 00:15

Düzensiz göçmenlerle ilgili tartışmalı açıklamalara imza atan Salvini, başkent Tunus’ta Tunuslu Mevkidaşı Hişam el-Furati ile bir araya geldi.

AA’nın haberine göre, ’nın Tunus “nezdinde tüm alanlarda bir numaralı stratejik ortak olmayı hedeflediğini” belirten Salvini, haziran ayında göreve geldiği zaman yaptığı “Tunus buraya suçluları gönderiyor” açıklamasının bağlamından çıkarıldığını savundu.

Salvini, Tunuslu ailelerin ’de yaşanan facialardan kurtarılması için yollar aranması gerektiğini belirterek, “Tunusluları ülkelerinde istihdam etmek için çeşitli projeler aracılığıyla azami çabayı göstereceğiz.” diye konuştu.

Öte yandan sahibi İçişleri Bakanı Furati, İtalyan bakan ile düzensiz ve “Tunuslu gençlerin kanlarıyla yapan” insan tacirlerine karşı mücadelenin yollarını ele aldıklarını ifade etti.

Uluslararası Göç Örgütü, 23 Eylül itibarıyla İtalya sahillerine 21 bin 204 göçmenin ulaştığını paylaştı.

İtalya’da yeni hükümetin ortağı aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin Tunus hakkındaki açıklamaları, iki ülke arasında krize açmıştı.

Salvini, göreve başladıktan birkaç gün sonra, “ dışı için güzel vakitler bitti. Bedava yolculuk bitti. Çantalarını toplama zamanı geldi.” sözlerinin yanı sıra, “Tunus özgür ve demokratik bir ülke ancak buraya saygın insanlarını değil suçlularını gönderiyor.” demişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın