İtalya’da Mısırlı imamı kaçıran Portekizli CIA ajanı serbest

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Mart 2017 | 5 Cemaziyelahir 1438 Cumartesi 19:00

14 yıl önce Milano’da bir imamın terör şüphelisi olduğu gerekçesiyle kaçırılmasında rol alan ajanı için kısmı af kararı çıktı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, 14 yıl önce Milano’da Mısırlı bir imamın terör şüphelisi olduğu gerekçesiyle kaçırılmasında rol alan Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ajanı için kısmi af kararı verdi.

2015’ten beri ’de tutuklu bulunan Sabrina De Sousa’nın İtalya’ya iade edilmek üzere havaalanına getirildiği sırada da mahkemesi ’li kadın ajanın kaldığına hükmettti.
De Sousa, “Bu inanılmaz bir şey. Zihnimde sürekli beni kahreden iki yılın ardından gelen işleyişten ötürü mutluyum. Ancak henüz bitmiş değil. Çünkü İtalya’da süreç halen devam ediyor, önümüzdeki günlerde neler olacağını görmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Salı günü İtalya Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, hakkında halen 4 yıl kesinleşmiş hapis cezası olan De Sousa’nın bu cezasının bir senelik indirimle 3 yıla düşürüldüğü bildirilmişti.

ABD ve Portekiz’den çifte vatandaşlığı bulunan 60 yaşındaki De Sousa’nın gözaltına ihtiyaç duyulmadan kendisi için alternatif cezalandırılmaya gidilmesinin uygun bulunduğu da kaydedilmişti.

Milano’da, CIA ajanları ve İtalyan gizli servisinin iş birliğiyle 17 Şubat 2003 tarihinde Ebu Ömer lakaplı imam, terör şüphelisi olduğu iddiasıyla önce ABD’nin ’daki üslerine, oradan da ’a kaçırılmıştı.

Yıllar sonra ortaya çıkan hadiseye ilişkin yapılan farklı yargılamalarda kaçırmada doğrudan görev alan CIA’e mensup 23 ajana ek olarak 3 ajana daha farklı cezalar verilmişti.

Sabrina De Sousa da 2009 yılında yapılan yargılama ve sonradan onanan kararlar doğrultusunda, kamuoyunda Ebu Ömer olarak bilinen Mustafa Hasan Nasr’ın kaçırılmasındaki rolü dolayısıyla 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Kaynak: Euronews Türkçe

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın