İsveç’te Müslüman kadınlara ırkçı saldırılar artıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Ekim 2018 | 11 Safer 1440 Cumartesi 20:31

İsveç’te eczanelerde çalışan başörtülü kadınlara karşı ırkçı davranış ve söylemlerde büyük artış yaşandığı bildirildi.
İsveç televizyonu SVT’nin haberine göre, “Apotek Hjärtat” isimli eczane zincirinin farklı şubelerinde Müslüman çalışanlara ırkçı söylemde bulunan 15 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.
Haberde, Eczane isimli şirkette çalışan bir Müslüman kadın için de, ”İğrenç görünüyorsun, başındaki lanet şeyi çıkar.” şeklinde hakaret eden 75 yaşındaki bir kişiye 60 gün hapis cezası verildiği, bunun 30 bin kron (2 bin 900 avro) cezasına çevrildiği ifade edildi.
Irkçı söylemlere maruz kalanlardan Asiya adlı bir kadın da SVT’ye yaptığı açıklamada bir müşterinin kendisine ,”Bu giysilerle sen bizim ülkeye yakışmıyorsun ve ülkemize uyum sağlayamıyorsun.” diye hakaret ettiğini belirterek “Ben bu ülkede iyi bir aldıktan sonra ve işimde çalışıyorum. Bu ülkeye uygun olmak için daha ne yapmam lazım.” ifadelerini kullandı.
Eczaneler Grubu Sözcüsü Sara Mohammar ise olayların üzücü olduğunu dile getirirken, “Çalışanlar arasında , ayrımcılık, ırkçı söylemleri önlemek için bir ombudsman grubumuz var. Bu müşteriler üzerine pek fazla odaklanamıyor. Çalışanlara karşı özellikle psikiyatri hastalarından sözlü hakaretler oluyor. Bunların ortadan kaldırılması üzerine çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın