İşte taktik plan: Afrin’e böyle girilecek (11 Mart 2018)

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Mart 2018 | 24 Cemaziyelahir 1439 Pazartesi 00:50

Afrin son durum (11 Mart 2018)

TSK ve TSK destekli ÖSO, Afrin’de 8 köyü ele geçirdi. Cinderis-Afrin yolunda stratejik önemdeki Bableit Havaalanı kontrol altına alındı.

Raco beldesi kuzeydoğusunda ve doğusundaki Büyük ve Küçükçakmak ve hocamanlı köyleri kontrol altına alındı.

Afrin kuzeyindeki Ali Bek, Kaybar ve Merviye köyleri de kontrol altına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , “Afrin’de 950 kilometrekarelik alan kontrolümüz altında” dedi. Böylece 2 bin kilometrekarelik Afrin ilçesinin yüzde 50’sinde kontrol sağlanmış oldu. , ilk 51 günde etkisiz hale getirilen militan sayısının ise 3 bin 300’e yükseldiğini duyurdu.

Zeytin Dalı Harekatı 51’inci gününe girdi. Harekatın 50’nci gününde Afrin merkezini gören hakim tepeleri ele geçiren TSK ve ÖSO güçleri, bugün de operasyonlarını sürdürdü. Afrin kent merkezine birkaç kilometre mesafede kalan köylerin de ele geçirilmesine yönelik operasyonlara bugün de devam edildi.

ÖSO GÜÇLERİ KÖYE İLERLEDİ
TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri bu sabah dün alınan Halidiye köyü bölgesinde toplanarak, Afrin kent merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki Basilhaye köyüne operasyon başlattı. Ağır silahların bulunduğu araçlarla ve yaya olarak ilerleyen ÖSO askerleri, Basilhaye köyüne yakın bir noktada konuşlandı.

KARADAN VE HAVADAN ATEŞ ALTINA ALINDI
Basilhaye köyünün üstündeki hakim noktada bulunan örgütü /’nın diğer bölgelerde olduğu gibi yine kuleler inşa ederek etrafı gözetlediği belirlendi. Keskin nişancılar ile ÖSO askerlerinin ilerlemesine engel olmaya çalışan teröristler, sınırda konuşlu topçu birlikleri tarafından Fırtına obüsü atışlarıyla ateş altına alındı. TSK’nın savaş uçakları da 2 kez köyün hakim tepesindeki kulelerin bulunduğu bölgeye düzenledi. Karadan ve havadan yapılan ile vurulan teröristlerin bulunduğu bölgelerden yükselen dumanlar çevresindeki köylerden çıplak gözle izlendi. Bu sırada Basilhaye köyü yakınında konuşlu olan ÖSO güçleri de teröristlerin bulunduğu bölgeyi ağır silahlarla ateş altına aldı. Bu sırada Basilhaye köyü yakınlarında konuşlu ÖSO askerleri, öğle vakti zeytin tarlasında hep beraber saf tutarak kılıp, dua etti.

OPERASYON BAŞLATILDI
Karadan ve havadan vurulan teröristlerin kaçabilecekleri yollar da yine obüs atışlarıyla ateş altına alındı. Teröristlerin hareket alanının daraltılmasının ardından Özgür Suriye Ordusu güçleri de harekete geçerek köye operasyon başlattı. Çatışmaların yaşandığı köyün kısa süre içerisinde teröristlerden arındırılarak özgürleştirilmesi bekleniyor.

Peki Afrin doğusu kapısına kadar ulaşan kuzeyde de ilçeye dayanan TSK ve ÖSO güçlerinin Afrin merkeze yönelik taktik planı ne?

Fetih Medya
Afrin doğu hattında ele geçirilen tepelerden ilçe merkezi böyle görünüyor.

Bazı değerlendirmelere göre hattında da kent girişine kadar yaklaşacak olan birlikler, önce ilçe merkezini güney dışında tam kuşatmaya alacak. Bu noktada önce merkeze girmek yerine Tel Rifat’a girilecek. Böylece arka hattı temizlenirken, açık kalan Afrin güney hattından da sivil geçişlere olanak sağlanacak. Böylece iyice yumuşatılan ilçe merkezine bu hamle sonrası giriş yapılacak.

açıdan merkez düşmüş olsa da batı hatlarında hala merkeze hakim tepelerin YPG elinde olması, şu aşamada Afrin’e girişin erken olduğu değerlendirmelerine neden oluyor.


İktibas: haberyirmi, sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın