Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

İsrail’den yeni Kudüs planı! Türkiye’nin etkisi azaltılacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ekim 2019 | 8 Safer 1441 Pazartesi 14:37

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Kudüs’te ’nin etkisini azaltmak ve Ürdün etkisini artırmaya yönelik bir plan içerisinde olduğu belirtildi.

İsrail Hayom gazetesi Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’ın sözlerine atıfla “Osmanlı İmparatorluğu günleri sona erdi” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Kudüs’teki Türkiye etkisini azaltmaya ve oluşacak boşluğu Ürdün ile doldurmayı tasarladığı bir plan içerisinde olduğu belirtildi.

Türkiye’nin Kudüs’teki Osmanlı mirası sebebiyle nüfusu üzerindeki nüfuza sahip olduğunu belirten gazete, buna karşı bir plan hazırlandığı fakat planın İsrail’i ile direkt olarak karşı karşıya getireceği için kararın Kabinesi tarafından görüşüleceğini belirtti.
MÜSLÜMAN KARDEŞLER “ANKARA İLE YAKIN ÖRGÜT” OLARAK TANIMLADI

Haberde bu plan kapsamında Müslüman Kardeşler örgütünün İsrail’de “yasadışı dernek” olarak ilan edileceği belirtildi.

İÇİN KOORDİNASYON ŞARTI

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) Kudüs’teki faaliyetleri için yıllık 12 milyon dolar harcama yaptığı belirtilirken, TİKA’nın buradaki faaliyetleri öncesinde İsrail ile koordinasyon içerisinde olması gerektiğinin de plana dahil olduğu kaydedildi.

Ayrıca söz konusu planın mimarlarının Kudüs’ün, Kudüs’teki TİKA başkanının yenilenmemesini de istediği kaydedildi.

KİŞİLER ARASINDAKİ İLETİŞİM ENGELLENECEK

Plan kapsamında İslam Vakfı üyeleri arasındaki iletişimin de kısıtlanacağı kaydedildi.
ÜRDÜN’ÜN ROLÜNÜ KUVVETLENDİRMEK
Haberin sonunda sözlerine yer verilen İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’ın Ürdün’ün Türkiye yerine Kudüs’te daha “makbul” bir ortak olduğuna ilişkin sözleri aktarıldı. Katz, bu sözlerinde “İsrail ile Ürdün arasındaki barış anlaşmasına uygun olarak, Ürdünlüler Kudüs’te İslam’ın kutsal yerleriyle ilgili olarak özel bir konuma sahipler ve ’ın Ürdün’ün statüsüne zarar vermesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.