İsrail ordusu istihbarat projesini iptal etti

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ocak 2019 | 5 Cemaziyelevvel 1440 Cuma 18:59

/Şarku’l Avsat İsrail, geçmiş yıllarda başlatılan ve sadece başlangıç etabında 220 milyon doların üzerinde harcama yapılan istihbarat projesini iptal etme kararı aldı.
Tel Aviv’deki askeri dün, geçmiş yıllarda başlatılan ve sadece hazırlıklar aşamasında 220 milyon dolara mal olan askeri istihbarat projesinin iptal edildiğini aktardı.
Kaynaklar, İsrail ordusunun bölgedeki durum için özel çaba sarf ettiğini, ve Irak’taki DAEŞ  örgütünün gerileme yaşaması sonrası yüksek maliyetli teknolojiye dayanan ve istihbarat kabiliyetlerini geliştirmek için kurulan birkaç projenin iptal edildiğini açıkladı. amaçlı hayata geçirilen ve hala kullanılan bazı projeler ise yüksek enflasyon sebebiyle can çekişiyor. Bazılarının henüz açılmadan durdurulduğu, değiştiği veya yıkıldığı ifade edilirken, bu teknolojik projelere devlet bütçesinden önemli bir pay ayrıldığı belirtildi.
220 milyon dolarlık kayıp
Tel Aviv tarafından iptal edilen projenin başlangıç maliyetinin ise 800 milyon (220 milyon dolardan fazla) şekelden daha fazla olduğu ifade edildi. Kaynaklar proje hakkında detaylı bilgi vermeyi reddederken, dinleme ve iletişim ile ilgili askeri istihbaratın gizli bir projesi olduğu aktarıldı. Kaynaklar projenin genel olarak İsrail ordusunun askeri operasyonlar ve özel olarak istihbarat misyonlarında önemli olduğunu belirtirken, proje üzerinde çalışılmaya yaklaşık 12 yıl önce başlandığını ve büyüklüğü nedeniyle İsrailli yabancı teknoloji şirketleri ile çalışılmaya karar verildiğini bildirdi.
Projeye dört yıllık başlangıçta 400 milyon şekel bütçe belirlendiği ifade edilirken, daha fazla kaynak istenerek bütçenin 800 milyon şekele yükseltildiği belirtildi. Ordunun yaklaşık 5 yıl önce projeyi durdurma kararı alarak ‘ alanındaki değişiklikler sebebiyle artık çalışmaya gerek kalmadığını’ açıkladığı iddia edildi. O dönem Bakanı olan Moşe Yaalon, yetkililer tarafından bakanlıkta gerçekleştirilen protestoların ardından iddiaları reddetmişti. Ordu ve istihbarat birimi, projenin nihai maliyeti hakkında bilgi vermekten kaçınırken, projeyi onaylayanlara karşı alınan sorumluluk ve eylemler hakkında sorulan sorulara verilen cevaplar ise üstü kapalı yapıldı.
Orion projesi
İsrailli kaynaklar, büyük paralar harcanan başka hava kuvvetleri projesinden de bahsederken, başından beri buna gerek olmadığını ifade ettiler. Kaynaklar çok sayıda projenin iptal edildiğini ifade ederken, Orion projesi hakkında da önemli açıklamalarda bulundular. On yıl önce, ‘savaş filosu için istihbarat üretimi de dahil askeri istihbarat yeteneklerini geliştirmek için’ Orion adlı bir sistem geliştirildi. O dönem onlarca programcı, ve subay bu proje üzerinde çalışmış, ancak proje ilerleyen yıllarda durdurulmuştu.
İsrail Hava Kuvvetlerinin yeraltındaki hava kuvvetlerinin karargâh gelişimi ile ilgili olan ‘dipsiz bir kuyu’ adlı üçüncü bir projesi bulunuyor. İki yıl önce hayata geçirilen projenin yüz milyonlarca şekel olduğu tahmin ediliyor.
Proje, İsrail’in İran’dan Hizbullah’a hatta ’a kadar olan düşmanlarına gelişmiş silahlarla karşılık vermeyi amaçlayan yüzlerce saldırı ve gizli operasyonlara liderlik ediyor.
Konu hakkında hazırlanan bir rapora göre, projenin açılışından kısa bir süre önce üst düzey bir hava kuvvetleri subayı, karargâhın henüz hazır olmadığını, sistemleri geliştirmeye ve projeye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini açıklamıştı. Tel Aviv’in merkezinde bugün yeraltında çalışmalara devam ediliyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın