İsrail Kudüs’te Filistin’le güvenlik koordinasyonunu sonlandırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Kasım 2018 | 22 Rebiülevvel 1440 Cuma 08:59

Netanyahu , Filistin asıllı ABD vatandaşı İsam Akl’ı tutuklayan Filistin yönetimine baskı yaparak serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla, Filistin yönetimiyle ’te güvenlik koordinasyonunu sonlandırdı

İsrail’in, Filistin ile işgal altındaki Doğu Kudüs ve banliyölerinde güvenlik koordinasyonunu sonlandırdığı bildirildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Binyamin Netanyahu Hükümeti’nin Filistin asıllı ABD vatandaşı İsam Akl’ı tutuklayan Filistin yönetimine baskı yaparak serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla Filistin yönetimiyle Kudüs’te güvenlik koordinasyonunu sonlandırdığı belirtildi.

Haberde, yönetiminin, ABD vatandaşı Akl’ın serbest bırakılması için daha farklı yollara başvuracağı vurgulandı ancak muhtemel adımların mahiyetine ilişkin bilgiye yer verilmedi.

İsrail’in aldığı bu kararla Filistin yönetimine bağlı güvenlik , işgal altındaki Doğu Kudüs ve banliyölerinde şüphelileri gözaltına alamayacak veya düzenleyemeyecek.

Söz konusu gelişme ile alakalı İsrail veya Filistin makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Filistin güvenlik güçleri yaklaşık iki ay önce işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait mülkleri Yahudilere sattığı gerekçesiyle Filistin asıllı ABD vatandaşı İsam Akl’ı gözaltına almıştı.

Bunun üzerine İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te düzenlediği operasyonla başta Filistin yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays olmak üzere mensubu onlarca Filistinliyi gözaltına almıştı.

Dün adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkiliye göre, Filistin Devlet Başkanı Abbas başta olmak üzere, Filistin İstihbarat Başkanı Macid Ferec ve Fetih Hareketi Merkez Konsey Üyesi Hüseyin eş-Şeyh’in de ABD’li tutuklunun serbest bırakılması için ABD tarafından çok ağır baskı ve tehditlere maruz kaldığı belirtilmişti.

ABD’nin İsrail David Friedman da önceki gün sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerindeki hesabından yaptığı açıklamada, Filistin asıllı ABD vatandaşı İsam Akl’ın iki aydan bu yana Filistin’de gözaltında bulunduğunu kaydetmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın