İsrail İşçi Partisi, İngiliz İşçi Partisi Lideri Corbyn ile ilişkilerini askıya aldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Nisan 2018 | 27 Recep 1439 Cuma 08:26

İsrail’deki muhalif patilerden İşçi Partisi’nin Avi Gabbay dün,anti-semitik ifadelere ve faaliyetlere izin verdiği gerekçesiyle İngiliz İşçi Partisi Jeremy Corbyn ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladı.

Corbyn, Partisi üyelerinin 10 gün önce düzenlediği Hamursuz Bayramı kutlamalarına katılmış ve karşıtı açıklamalarda bulunmuştu. Bu, bardağı taşıran son damla olarak kabul edildi. Zira Corbyn, uzun yıllardır İsrail karşıtı sert söylemleri ile tanınan bir isim.

Gabay, Corbyn’e, “İsrail hükümetinin politikasını eleştirmek ile anti semitizmi karıştırarak tehlikeli bir kırmızı çizgiyi aştınız” ifadelerinin yer aldığı bir mektup gönderdi. Ancak Gabay, tüm bu yaşananlara rağmen iki arasındaki ilişkilerin sona erdirilmeyeceğini duyurdu.

Gabay mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“İşbirliğinin devam edebileceği birçok çalışma alanının varlığına rağmen, çevrenizdeki semitik göstericiye direnirken işinizi yapmadığınız için sizinle olan ilişkiye devam edemeyiz. Genel açıklamalarınız, özünde İsrail vatandaşlarının güvenliğini ve ile muhalefet arasında tartışılmayan İsrail ordusu askerlerinin faaliyetlerini koruyan İsrail politikasına düşmanlık güdüyor.”

Avi Gabay, İşçi Partisi milletvekillerine ve parti kurumlarına Corbyn ile ilişkilerini askıya almalarını emrettiğini açıkladı.

Tel Aviv’in adımları

İsrail Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely dün Bükreş’te Romanya Bakanı Teodor Melescanu’dan hükümetinin ’nin ardından Romanya Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma konusunda çalışma türütme sözü aldığını belirtti.

Hotovely, gerçekleştirdiği basın toplantısında, Romanyalı Bakan’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan ilk ülkelerden biri olma konusunda önünde bir fırsat bulunduğunu söylediğini belirtti. Bakan’ın da Hotovely’e “Bu konu üzerinde olumlu yönde çalışmalar yürüteceğiz” cevabını verdiği belirtildi.

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan devletlerin sayısını artırma çabaları kapsamında Bükreş’e resmi bir ziyarette bulunan Hotovely, “İran’ın İsrail için tehdit oluşturması bize duyulan sempatiyi artırıyor. Bu, dış politikamızda desteğe dönüşüyor” diye konuştu.

İsrail’den Yahudi sayısına ilişkin açıklama geldi

İsrail dün dünya çapındaki Yahudi sayısı ile ilgili rakamları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Yahudilerin bugünkü sayısı halen İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1939’da olduğundan daha düşük.

İsrail dün İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından Yahudilerin imha edildiği Holokost’u anmaya başladı. Dünya çapında yaşanan Savaş sırasında 16.6 milyon Yahudi’nin 6 milyonu yakılarak öldürülmüştü.

Devlet İstatistik Ofisi tarafından Kudüs İbrani Üniversitesi Çağdaş Yahudi Çalışmaları Merkezi ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmaya göre bugün dünya çapında 14.5 milyon Yahudi var.

Araştırmaya göre İsrail, 1939’dakinden 450 bin kişi olmasına rağmen halen 6.4 milyon ile Uluslararası alandaki en büyük Yahudi nüfusuna sahip ülke konumunda. İsrail’i 5.7 milyon Yahudi ile ABD ve 600 bin Yahudi ile takip ediyor.

Kanada, İngiltere, , Almanya, Arjantin ve Avusturalya’da da 100 binden fazla Yahudi yaşıyor.

Devlet İstatistik Ofisi’ne göre İsrail’deki Yahudi nüfusun büyüme oranı İsrail’İn kurulduğu 1948’den bu yana 10 kat artı. Dünyanın geri kalanında ise büyüme oranı yüzde 26 oldu.

Söz konusu verilerdeki Yahudilerin kimliklerinin nasıl belirlendiğine dair kriterler ise belirtilmedi. Zira yapılan yorumlar bu kriterlere itiraz edildiği takdirde dünyadaki Yahudi sayılarına ilşkin tahminlerde değişiklik olabileceği yönünde.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın