İsrail, Golan işgalinin tanınmasını istedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ekim 2018 | 2 Safer 1440 Perşembe 06:44

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin güvenlik nedeniyle Golan Tepeleri’nde bulunduğunu belirterek, uluslararası toplumun İsrail’in buradaki varlığını resmiyette tanımasını istedi. Netanyahu, “Golan Tepeleri, güvenliğini sağlaması için İsrail egemenliğinde kalacak” dedi.

Netanyahu, Golan Tepeleri’nde bazı askeri ve güvenlik noktalarını ettiği sırada bir sinagogun açılış törenine katıldı. Burada yaptığı açıklamada, parmağıyla Golan’ın doğusundaki topraklarını işaret ederek, “ ile sınırın arka tarafında mutlak barbarlık ve İran’ı konumlandırma girişimleri var. İsrail oradaki gereksinimlerden vazgeçemez” ifadesini kullandı.

Netanyahu, tıpkı ’le ilgili açıklamasında kullandığı ifadelere benzer biçimde, Golan’ın “İsrail için kutsalların en kutsalı” olduğunu söyledi.

İsrail hükümetinin Suriye’de çözüme karşı olmadığını fakat tarafların İsrail’in güvenlik çıkarlarını ve Golan’ın Yahudilik ve Yahudilerle tarihsel bağlarını göz önünde bulundurması gerektiğini belirten Netanyahu, “Golan Tepeleri’nde 50 yıldan fazla süren İsrail sırasında bu bölge, turistler, çiftçiler, yatırımcılar, girişimciler ve sektörü için bir kıble haline geldi. 2011’den bu yana kazan gibi kaynayan Suriye bölgesine nazaran İsrail yönetimindeki Golan, en sakin bölge olarak ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın zamanda bir araya geleceğini aktaran Netanyahu, Putin ile görüşmesinde İsrail’in Golan’a ilişkin güvenlik konusundaki düşüncelerini paylaşacağını ve Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili iki ülke arasındaki krizin son bulmasını umduğunu ifade etti.

Netanyahu, “Ruslarla yapılacak herhangi bir uzlaşıda, Golan İsrail’in bir parçası olarak kalacak ve ölümcül silahların Hizbullah’a sevkiyatını önlemeye devam edeceğiz” diye ekledi.

Rusya merkezli ‘Russia Today’ televizyon kanalının aktardığı bilgilere göre, Netanyahu, “Bu tür konuları yakın zamanda Rusya Başkanı Putin ile yapacağım görüşmede kendisiyle konuşacağım. Putin ile birlikte, İsrail Savunma Kuvvetleri ve Rus ordusu için büyük önem taşıyan bir güvenlik koordinasyonu kurmaya karar verdik. Birlikte, Rusya ile İsrail arasında iyi ilişkiler kurduk. Başkan Putin’in İsrail’in güvenliğine yönelik kararlılığımı anladığını biliyorum. Aynı şekilde Golan Tepeleri ve mirasına verdiğim önemi anladığını biliyorum” dedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın