İsrail Genelkurmay Başkanı’ndan ‘savaş’ açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ocak 2019 | 7 Cemaziyelevvel 1440 Pazar 12:20

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot, İsrail’in savaşa hazır olduğunu söyledi ve son 4 yılda binlerce hedefi vurduklarını açıkladı.

 

Eizenkot, İsrail’in Kanal2 televizyonuna verdiği röportajda, “Son dört yıl içinde ’de ve başka ülkelerde binlerce hedefe saldırı düzenledik” dedi.

Gelecek hafta görevi sona erecek olan General Eizenkot, ordunun büyük bir savaş yapmak zorunda kalmadan gerçekleştirdiği operasyonlardan gurur duyduğunu belirterek, ordunun Suriye dışında hangi ülkelerde yaptığına ise açıklık getirmedi.

İsrail’in her zamankinden ‘daha güvenli’ olduğunu savunan İsrailli general, sözlerini “Ancak başta İran olmak üzere birçok meydan okuma ile de karşı karşıya” ifadeleriyle sürdürdü. Eizenkot, görevi boyunca kendisini özellikle İran tehdidinin ettiğini belirterek, “İran, Suriye’de kendisine özel askeri bir altyapı yapmaya ve ikinci bir açmaya çalışıyor” dedi.
Eizenkot, ülkesinin ablukası altındaki Şeridi’ne bir savaş başlatmasına ilişkin ise “İsrail ’de bir savaşa hazırdı ancak böyle bir seçenek düşünmedi.” ifadelerini kullandı. Görevi boyunca İsrail’in stratejik dengesinin iyileştiğini iddia eden Eizenkot, İsrail ordusunun son 20 yıla kıyasla her zamankinden daha çok bir savaşa hazır olduğunu öne sürdü.

Görevi sona erecek olan Eizenkot’un yerine, dönemin Savunma Bakanı Avigdor Liberman tarafından yardımcısı General Aviv Kochavi’nin atandığı açıklanmıştı.
İsrail savaş uçakları, akşamı Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusunda yer alan Uluslararası Şam ’na saldırısı düzenlemişti. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA saldırıyı, “İsrail savaş uçakları Şam Havalimanı’nın çevresini hedef aldı. Hava savunma sistemlerimiz saldırıya karşılık vererek füzelerin çoğunu düşürdü. Saldırıda havalimanındaki depolardan biri vuruldu” ifadeleriyle duyurmuştu. (Sputnik)

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.