İsrail, Gazze’ye saldırı hazırlığında!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ekim 2018 | 28 Muharrem 1440 Pazartesi 19:04

İsrail’in “Kanal 2” televizyonunda yayınlanan habere göre, Netanyahu, Gazze’deki insani krizin İsrail için “tehdit oluşturduğu” imasında bulunarak Bakanlar Kurulu üyelerine “koşulların iyileşmemesi halinde ordunun Gazze’ye saldırmak için hazırlık yaptığını” belirtti.

Haberde Netanyahu’nun, “Gazze’deki huzursuzluğun azalması bizim için arzu edilir bir durumdur. Ancak bunun gerçekleşeceğinden emin değiliz. Dolayısıyla askeri olarak hazırlanıyoruz. Bu boş bir ifade değil.” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen hafta Başbakanı Angela ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı “Gazze’ye akışını durdurarak bölgeyi boğmaya çalışmakla” suçlamış ve “Ebu Mazın (Abbas) Gazze’ye akışını durdurdu. Bu da içerideki insani durumun bozulmasına yol açtı ve ’ı sınırdaki şiddeti tırmandırmaya sürükledi.” diye konuşmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) yaklaşık 11 yıldır İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de su, elektrik ve alt yapı hizmeti yoksunluğu nedeniyle yaşanan insani krizin bir felakete dönüşmemesi için bir projeleri hayata geçirmeye çalışıyor.

Başta Filistin olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden İsrail’e 11 yılı aşkın süredir sürdürdüğü Gazze ablukasına son vermesi için çağrılar yapılıyor.

Gazze’ye 2006’dan bu yana üç defa kapsamlı düzenleyen İsrail, son olarak 2014’te bölgeyi almıştı.

İsrail’in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’ye 7 Temmuz 2014’te başlattığı ve 51 gün sürdürdüğü saldırılarda 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Söz konusu saldırılarda yapı tamamen yıkılırken, on bina da zarar görmüştü.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın