İsrail Gazzeli balıkçıları gözaltına aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Aralık 2016 | 6 Rebiülevvel 1438 Pazartesi 00:48

İsrail Deniz Kuvvetlerinin, açıklarında avlanan 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, İsrail Deniz Kuvvetlerinin, Gazze Şeridi açıklarında avlanan 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığını belirtti.

Ayaş, İsrail güçlerinin, izin verilen 6 deniz mili sınırını aştıkları iddiasıyla balıkçıların teknelerine doğru ateş açtığını ve tekneleri Aşdod Limanına götürdüğünü ifade etti.

Bu yıl 120’den fazla balıkçının gözaltına alındığına dikkati çeken Ayaş, “Balıkçılardan bir kısmı saatler içinde bir kısmı ise birkaç gün sonra bırakıldı. ’deki gruplarına malzeme taşımakla suçlanan 4 balıkçı ise halen gözaltında.” dedi.

İsrail’den ise konuya ilişkin herhangi bir yapılmadı.

İsrail’in 7 Temmuz’da başlattığı saldırıların ardından İsrail ile Filistin’deki direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014’te varılan ateşkes antlaşması uyarınca, avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail yönetimi, 3 Nisan’da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermiş ancak bunu haziranda tekrar 6 mile çekmişti.

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail güçleri Filistinlilere ait bir evi yıktı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993’te imzalanan Antlaşması’na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi’nin 20 mil açığına kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi, Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

Gazze’deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin geçimi, 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın