İsrail Gazetesi, İsrail-Türkiye ilişkilerinin 50 yıllık seyrini raporlaştırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Şubat 2017 | 22 Cemaziyelevvel 1438 Pazar 00:07

İki ülke arasındaki istihbarat ve askeri işbirliğinin 1960’lara dayandığı anımsatılırken, 1990’larda bu ilişkilerin doruk noktasına ulaştığı da belirtiliyor.

 

Jerusalem Post gazetesinde Anna Ahronheim imzasıyla yayımlanan bir analize göre, uzun yıllara dayanan askeri ve istihbarat ilişkileri çerçevesinde İsrail Türkiye’ye hakkında istihbarat sağlarken, karşılığında Türkiye ise, İran hakkında topladığı bilgileri İsrail’e veriyordu.

 

Tel Aviv Üniversitesi, Moshe Dayan Merkezi’nde görevli önde gelen Türkiye analizcilerinden Hay Eytan Cohen Yanarocak, AKP yönetimi için ” İsrail yanlısı görünmek istemiyor,” tespitini paylaşırken, iki ülke arasında son zamanlarda yeniden ısınan diplomatik ilişkilere rağmen yakın gelecekte iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkilerin mesafeli ve kalmaya devam edeceğini öngörülüyor.

 

15 Şubat 2017 tarihli analizde Türkiye ve İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları, Ümit Yalçın ve Yuval Rotem’in Şubat ayının başlarında Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmeye değinirken, iki ülkenin ’de bulunan doğalgaz için potansiyel müşteri arayışında oldukları bilgisi de paylaşılıyor.

 

2015 yılında ’de düşürülen uçağının ardından Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerde bir normalleşme süreci yaşanmaya başladığı, ancak Rusya ile ilişkilerin büyük ölçüde düzeltilmesi, süregelen tehditi ve Beyaz Saray yönetiminde yaşanan değişiklik ile birlikte yeniden İsrail’e sırtını döndüğü belirtilen için ise ”pragmatist” yani çıkarcı tanımı kullanılıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Esed ve İran, ABD'ye rağmen Suriye'nin güneyinde operasyona hazırlanıyor

 

Müsteşarların doğalgaz konusunda yakın iletişim halinde bulunmasının yanısıra, ’nın İsrail Savunma Güçleri (IDF)’i geçmişte olduğu gibi müttefik olarak görmediği, bilakis bir düşman gibi algılamaya devam ettiği de belirtiliyor.

 

İki ülke arasındaki istihbarat ve askeri işbirliğinin 1960’lara dayandığı anımsatılırken, 1990’larda bu ilişkilerin doruk noktasına ulaştığı da belirtiliyor.
Bu yakın ilişkiler çerçevesinde İsrail, Türkiye’ye PKK konusunda elde ettiği istihbarat bilgilerini verirken, karşılığında Türkiye ise, İran hakkında topladığı istihbarat bilgilerini İsrail’e verdiği iddiası da analizin dikkat çeken bölümlerinden biri.

 

krizi ile iki ülke arasındaki ortak askeri çalışmaların, teknoloji alışverişi ve istihbarat paylaşımlarının sekteye uğradığı, günümüzde ise bu alanlardaki ortak çalışmaların halen eski seviyeye geri dönmediği, yakın gelecekte de dönmesinin beklenmediği söyleniyor.

 

Analizde son olarak 2014 yılında PEW tarafından yapılan araştırma sonuçları paylaşılırken, yapılan anketlere göre Türkiye’de en çok nefret edilen ülkenin İsrail olduğu sonucunun çıktığı anımsatılırken, Yanarocak tarafından dile getirilen ” İsrail askerini bir zamanlar olduğu gibi dost ve müttefik olarak görmeye yeniden başlamalı,” sözleri de paylaşılmış.

Kaynak : Oda TV

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın