İsrail, Filistinli gazeteciyi kefaletle serbest bıraktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ağustos 2018 | 10 Zilhicce 1439 Salı 09:27

İsrail’deki Ofer Askeri Mahkemesi, Al-Quds televizyonunun Ramallah’taki Ofis Müdürü Ala er-Rimavi’nin, 10 bin şekel (16,658 bin Türk lirası) kefaletle bırakılmasına karar verirken, zorunlu ikamet ve 2 ay gazetecilikten uzaklaştırma cezalarına çarptırdı.

 

Esir Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ofer Askeri Mahkemesinin gazeteci Rimavi’yi, 10 bin şekel kefaletin yanısıra ikamet ettiği mekanı terk etmemesi ve 2 ay gazetecilik faaliyetinde bulunmaması şeklince ağır cezalar vererek serbest bıraktığı belirtildi.

Mahkemenin daha önce de 2 defa Rimavi’nin serbest bırakılmasına hükmettiği ancak savcılığın kararlarıyla bunun uygulanmadığı bilgisi verilen açıklamada, bugünkü duruşmada savcılığın istinaf talebinin de reddedildiği ifade edildi.
İsrail askerleri, ’nın Ramallah kentine 30 Temmuz’da düzenlediği baskında, merkezli “Al-Quds” televizyonunda serbest muhabirlik yapan Ala er-Rimavi, Muhammed Alvan, Kuteybe ve Husni Abdulcelil isimli 4 gazeteciyi gözaltına almıştı.
Gazetecilerden Alvan, Hamdan ve Abdulcelil, gözaltına alındıktan bir hafta sonra, daha sonra yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
İsrail Bakanı Avigdor Liberman, 9 Temmuz’da Lübnan merkezli Filistin kanalı Al-Quds’ün ülkede faaliyet göstermesini yasakladığını açıklamıştı.
başta olmak üzere, altındaki Gazze ve altındaki Batı Şeria’da ofisleri bulunan Al-Quds TV, İsrail vatandaşı Filistinlilerin yaşadığı bölgelerdeki gelişmeleri de muhabirleri aracılığıyla anlık olarak ekranlarına taşıyordu. Al-Quds TV, diasporadaki Filistinli iş adamları ve önde gelen şahsiyetler tarafından 2008’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta kuruldu.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın