Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

İsrail ‘delil yok’ diyerek Filistinli engellinin katledilmesi soruşturmasını kapattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Mayıs 2019 | 12 Ramazan 1440 Cuma 05:03

İsrail ordusu, Aralık 2017’de altındaki  Şeridi sınırında düzenlenen gösteride  engelli İbrahim Ebu Süreyya‘nın (29) öldürülmesine ilişkin soruşturmayı “İsrail askerlerinin Süreyya’ya ateş açtığını gösteren delil olmadığını” iddia ederek kapattı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, evli ve üç çocuk babası Süreyya’nın öldürülmesine dair başlatılan soruşturma kapsamında 15 Aralık 2017’de Gazze sınırında görev yapan askerlerin ve komutanlarının dinlendiği, ayrıca Filistinli gencin öldürülmesine ilişkin videoların izlendiği ifade edildi.

sırasında Filistinlilerin İsrail tarafına “molotofkokteyli, taş ve el bombası” attığı ileri sürülen raporda, İsrail askerlerinin de göstericileri dağıtmak için “az sayıda gerçek mermiye başvurduğu ve Filistinlilerin karınlarından aşağısının” alındığı öne sürüldü.

Raporda ayrıca, Süreyya’yı öldüren merminin kriminal incelemesinin yapılması için Filistin makamlarına başvurulduğu, ancak bu isteğin geri çevrildiği iddiasına yer verildi.

Soruşturma, Süreyya’nın İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğünü gösteren delil olmadığı iddiasıyla kapatıldı.

Ordunun raporuna ilişkin Filistinli makamlardan henüz yapılmadı.

Tekerlekli sandalyede gösterilere katılmaktan vazgeçmedi

İsrail’in 2008’de Gazze’ye düzenlediği saldırıda 2 bacağını birden kaybeden İbrahim Ebu Süreyya, engeline rağmen, Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ün tamamını “İsrail başkenti” olarak tanıyan kararı imzalamasının ardından 15 Aralık 2017’de Gazze sınırında Kudüs’e destek gösterisine katıldığı sırada öldürülmüştü.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Süreyya’nın İsrail askerlerince açılan ateş sonucu öldürüldüğünü açıklamıştı.

İsrail ordusu, Ocak ’de Süreyya’nın öldürülmesine  ilişkin soruşturma başlatmıştı.

İsrail’in Filistinlilere Yönelik İhlallerini Takip Heyeti’nin Ocak 2018’deki raporunda, Süreyya’nın İsrail kurşunuyla başından vurularak öldürüldüğünü belirtilmişti.

Süreyya, öldürülmesinden kısa süre önce kaydedildiği ifade edilen ve sosyal medyada yayımlanan görüntüde, “İsrail ordusuna, burası bizim toprağımızdır mesajını vermek için geldim. Toprak bizim toprağımız, Trump’ın kararı için teslim etmeyeceğiz. Buradaki gösterilerimize de devam edeceğiz. İsrail ordusuna meydan okuyoruz. Filistin halkı cesur bir halktır.” mesajını vermişti.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.