İsrail askerleri 22 Filistinliyi gözaltına aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ocak 2019 | 2 Cemaziyelevvel 1440 Salı 15:57

İsrail askerleri altındaki Batı Şeria’da 22 Filistinliyi gözaltına aldı.

 

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda “ eylemlere karıştıkları” iddiasıyla 22 Filistinli gözaltına alındı.

Açıklamada, söz konusu Filistinlilerin sorgulanmak üzere bölgedeki merkezine sevk edildiği belirtilirken, gözaltına alınanlar arasında yaklaşık 3 hafta önce 2 İsrail askerini öldürdüğü ve en az 8 Yahudi yerleşimciyi yaraladığı iddia edilen Asım ’nin de bulunduğu kaydedildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu ’te sık sık evlere düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 430’u idari tutuklu, 270’i çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin Filistinli bulunuyor.

İsrail “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde ise hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.