İspanya Suudi Arabistan’a bomba satışına devam edecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Eylül 2018 | 4 Muharrem 1440 Cuma 11:21

İspanya ’a 400 adet bomba satışını onayladı.

İspanya Bakanı Josep Borrell dün yaptığı açıklamada, ’deki savaşta Suudi rolünün getirdiği endişeler sebebiyle askıya alınan 400 adet lazer güdümlü bomba satışının gerçekleştirileceğini duyurdu.

, “Verilen karar bu bombaların bir önceki tarafından 2015 yılında varılan anlaşmada verilen sözün yerine getirilmesi için teslim edilmesi yönünde oldu” ifadesini kullandı.

Aralarında Uluslararası Af Örgütünün de bulunduğu insan hakları örgütleri Suudi Arabistan ve müttefiklerine batılı sistemlerinin satışını öngören anlaşmaları kınadı.

“Suudi Arabistan 10 binden fazla kişiyi öldürdü”

, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’de devam eden sürecinde 10.000’den fazla kişiyi öldürdüğünü, 8.4 milyon insanı da açlık tehlikesi ile baş başa bıraktığını söylüyor.

Borrell, birçok bakanlığın mesele üzerinde bir hafta boyunca mesai harcadığını ve anlaşmayı üç defa gözden geçiren komisyon tarafından satış için gerekli onayın verildiğini söyledi ve “anlaşmayı yerine getirmemek için bir sebep bulamadık” diye ekledi.

Bombaların Yemen’deki siviller üzerinde kullanılmayacağına dair İspanya’nın herhangi bir garanti alıp almadığı sorusuna bakan, lazer güdümlü bombaların hedefini “bir metre hata ile muazzam bir hassasiyetle” vurduğu cevabını verdi.

“Bu tür bombalar, türünün daha az gelişmiş örneklerinin kullanıldığı saldırılardaki gibi hepimizin kınadığı trajedilerin yaşanması olasılığını ortadan kaldırmaktadır.”

Bombaların satışının durdurulması İspanya’da bir endişelere neden olmuştu zira bir devlet şirketi olan Navantia, Temmuz ayında körfez krallığına büyük bir meblağ karşılığında savaş gemisi inşa etmek üzere bir mutabakat imzalamıştı.

Temmuz ayında iktidara gelen Sosyalist hükümetin Bakanı, geçen ay yaptığı açıklamada şu anki yönetimin sivillere karşı kullanılma ihtimali olan hiçbir silah satışına onay vermediğini ve önümüzdeki dönemde ülkenin silah satışı kriterlerini gözden geçireceklerini söylemişti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın