DAEŞ ve PKK arasında ‘esir takası ve gıda sevkiyatı’ anlaşması

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Nisan 2018 | 17 Recep 1439 Salı 12:58

’nin doğusunda DAEŞ ile arasında takası ve gıda sevkiyatı konusunda anlaşma yapıldığı bildirildi.

Suriye’den yerel aktarımı yapan “Baladi News”, kendi özel kaynaklarına dayandırdığı haberde, Suriye’nin doğusundaki Deyr ez Zor ili kırsalında /PKK güçleriyle DAEŞ arasında anlaşma yapıldığını öne sürdü.

Kaynağın aktardığı bilgilere göre, PKK ile DAEŞ arasında sağlanan anlaşma, her iki tarafın karşılıklı olarak ellerindeki esirleri bırakması ve gıda sevkiyatı konularını kapsıyor.

Sağlanan anlaşmayla PKK’nın elinde bulunan yaklaşık 50 kadar DAEŞ savaşçısı ve ailelerinden oluşan kişiler serbest bırakılacak.

Edinilen bilgilere göre PKK güçleri, çoğunluğu DAEŞ savaşçılarını ailelerinden oluşan bu kişileri Deyr ez Zor kırsalında DAEŞ’in geri çekilmesiyle PKK kontrolüne geçen bölgelerde esir aldı.

Sevkiyata izin verildi

Öte yandan DAEŞ ve PKK arasında sağlanan bir diğer anlaşmaya göre, Deyr ez Zor doğu kırsalında DAEŞ’in kontrolünde bulunan Hecin, El Şafa ve El Susa bölge bölgelerine gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin sevkiyatına izin verilecek.

PKK’nın sevkiyata izin verdiği anlaşmada, DAEŞ’in elinde bulunan üst düzey bir PKK’lı yetkilinin serbest bırakıldığı belirtilmekte.

Deyr ez Zor doğu kırsalındaki bölgelerde PKK ile DAEŞ arasında geçtiğimiz aylarda da buna benzer anlaşmalar yapılmış, varılan uzlaşılar sonucu belli dönemlerde arasındaki çatışmalar durmuştu.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın