IŞİD Orta Asya’da Yeni Bir Kale Mi Arıyor ?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Ekim 2018 | 5 Safer 1440 Pazar 11:43

Uzmanlar, grubunun Orta ’da bir kale oluşturmaya çalıştığı ve bölgedeki uyuyan hücreleri harekete geçirdiği yönünde iddialarda bulundu.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Merkezi başkanı Andrey Novikov, IŞİD’in hücrelerini canlandırırken yeni bir “halifelik” kurması için bölgede yeni bir dayanak oluşturuyor dedi.

Grubun şu anda , Orta Asya, Asya ve Rusya’da silahlı hücrelerinin bulunduğunu, eğitildiğini ve yeniden etkinleştirildiğini söyledi.

İngiltere merkezli Terörle Mücadele Düşünce Enstitüsü’nün müdür yardımcısı Faran Jeffery, Orta Asya ülkelerinin bölgedeki bir yer bulmaya çalışan IŞİD ile ilgili kaygılarının büyük ölçüde doğru olduğunu söyledi.

Jeffery, “’daki yenilgiye maruz kaldıktan sonra IŞİD’in diğer bölgelere baktığı doğrudur” dedi ve ekledi: “Bunu göz önünde bulundurarak, Novikov tarafından yapılan açıklamaya katılıyorum. Bu bölgedeki yeni uyuyan hücrelerini oluşturan ve eski uyuyan hücreleri yeniden teşkilatlandıran IŞİD hakkındaki konular doğrudur.”

Orta Asya’daki bölgelerine bir alternatif olarak, IŞİD ’daki şubesini kurduğundan beri, Orta Asya kökenli olanlar da dahil olmak üzere yabancı savaşçılar için bir cazibe merkezi konumunda.

Jeffery, “Orta Asya ülkelerinden Ortadoğu’ya gelerek savaşan üyelerin şimdi birçoğu kendi ülkelerine geri dönüyorlar. Onlar ile savaş ve propaganda becerilerini geliştiriyorlar” dedi.

”Ancak, bu geri dönen savaşçıların çoğu evlerinde kalmayacak ve sonunda Afganistan’a gidecekler, ki burada zaten bir varlığı var ve yeni bir üs kurmak istiyor.”


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın