DAEŞ Orta Asya’da Yeni Bir Kale Mi Arıyor ?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Ekim 2018 | 5 Safer 1440 Pazar 11:43

Uzmanlar, DAEŞ grubunun Orta ’da bir kale oluşturmaya çalıştığı ve bölgedeki uyuyan hücreleri harekete geçirdiği yönünde iddialarda bulundu.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Terörle Merkezi başkanı Andrey Novikov, DAEŞ’in hücrelerini canlandırırken yeni bir “halifelik” kurması için bölgede yeni bir dayanak oluşturuyor dedi.

Grubun şu anda , Orta Asya, Asya ve ’da silahlı hücrelerinin bulunduğunu, eğitildiğini ve yeniden etkinleştirildiğini söyledi.

İngiltere merkezli Terörle Mücadele Düşünce Enstitüsü’nün müdür yardımcısı Faran Jeffery, Orta Asya ülkelerinin bölgedeki bir yer bulmaya çalışan DAEŞ ile ilgili kaygılarının büyük ölçüde doğru olduğunu söyledi.

Jeffery, “’daki yenilgiye maruz kaldıktan sonra DAEŞ’in diğer bölgelere baktığı doğrudur” dedi ve ekledi: “Bunu göz önünde bulundurarak, Novikov tarafından yapılan açıklamaya katılıyorum. Bu bölgedeki yeni uyuyan hücrelerini oluşturan ve eski uyuyan hücreleri yeniden teşkilatlandıran DAEŞ hakkındaki konular doğrudur.”

Orta Asya’daki savaş bölgelerine bir alternatif olarak, DAEŞ ’daki şubesini kurduğundan beri, Orta Asya kökenli olanlar da dahil olmak üzere yabancı savaşçılar için bir cazibe merkezi konumunda.

Jeffery, “Orta Asya ülkelerinden Ortadoğu’ya gelerek savaşan üyelerin şimdi birçoğu kendi ülkelerine geri dönüyorlar. Onlar ile savaş ve propaganda becerilerini geliştiriyorlar” dedi.

”Ancak, bu geri dönen savaşçıların çoğu evlerinde kalmayacak ve sonunda Afganistan’a gidecekler, ki burada zaten bir varlığı var ve yeni bir üs kurmak istiyor.”


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.