DAEŞ Nijerya’da saldırılarına hız verdi: Bir haftada ele geçirilen ikinci bölge

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2018 | 26 Rebiülevvel 1440 Salı 18:05

DAEŞ'in 'da düzenlediği saldırılarda çok sayıda öldürüldü.

Nijerya'da DAEŞ'e bağlı olarak gösteren "Batı Vilayeti" saldırılarına hız verdi.

bugün Yobe eyaletindeki Buni Gari kasabası yakınlarında yer alan bir Nijerya üssüne yönelik saldırıyı üstlendi. Grup, kasaba yakınlarındaki kışlaya yönelik saldırıda en az 17 öldürdüğünü ifade etti. Nijerya medyası saldırıyı doğrularken ölü sayısının 2 olduğunu öne sürdü.

Söz konusu kasaba 2014 yılında Boko tarafından kontrol ediliyordu.

Yobe eyaletinin konumu:

DAEŞ bölgede bir diğer saldırıyı da dün üstlendi. DAEŞ Çad Gölü yakınlarındaki Arege'de savaşçılarının Nijerya ordusunu aldığını, saldırıda onlarca askerin öldüğünü ve yaralandığını ifade etti. 30 Kasım'da gerçekleştirilen da Nijerya ordusu tarafından doğrulandı ancak yine, saldırıda sadece bir askerin öldürüldüğü belirtildi.

DAEŞ, Nijerya ordusunu hedef aldıktan sonra ordunun bölgeden çekildiğini ve Arege'yi tamamen ele geçirdiklerini ifade etti. Eğer bilgi doğruysa bu, iki hafta içinde DAEŞ'in bölgede ele geçirdiği ikinci yerleşim yeri olacak. DAEŞ geçen hafta da Borno eyaletindeki Kangarwa'yi ele geçirdiğini açıklamıştı.

Arege'nin konumu:

1 Aralık tarihinde DAEŞ'e bağlı Amak Ajansı bölgedeki güçlerinin Çad Gölü yakınlarındaki Borno eyaletinde yer alan Gambaru kasabasında 8 Nijerya askerini öldürdüğünü ifade etmişti. Söz konusu saldırıya dair Nijerya medyasında herhangi bir bilgi yer almadı.

Özellikle ülkenin kuzeydoğusundaki Çad Gölü bölgesinde DAEŞ'in saldırıları son zamanlarda hız kazanmış durumda. Grubun Nijerya ordusunu ve askeri üsleri hedef alan saldırılarında son birkaç ayda yüzü aşkın Nijerya askeri öldürüldü.

Kaynak: Long War Journal, Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın