DAEŞ Nijerya’da askeri üslere saldırı düzenledi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Aralık 2018 | 29 Rebiülevvel 1440 Cuma 16:05

DAEŞ 'nın kuzeydoğusunda güçlerine ait mevzilere düzenledi.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinin, Çad Gölü bölgesinde DAEŞ Nijerya ordusuna bağlı karakolları aldı.

kaynaklarının haber ajanslarına yaptıkları açıklamalara göre, dün saatlerinden bu sabaha dek DAEŞ'e bağlı olduğu ifade edilen güçlerle Nijerya askerleri arasında çatışmalar yaşandı.

İlk saldırı Perşembe akşam saatlerinde Rann kasabasındaki bir askeri üssün hedef alınmasıyla başlatıldı. Yerel milislerce de desteklendiği öne sürülen saldırıda DAEŞ mensubu olduğu düşünülen saldırganlara karşı hava saldırıları da gerçekleştirildi.

Bölgenin konumu:

Bir diğer saldırı da gece geç saatlerde Bama kasabasındaki askeri üste başladı ve yaklaşık 3 saat sürdü. sınırına yakın bölgede düzenlenen bu saldırıyı da DAEŞ mensuplarının düzenlediği, saldırıda çok sayıda aracın kullanıldığı ifade ediliyor.

Bölgenin konumu:

Nijerya ordusu iki saldırıda da zayiat yaşanmadığını öne sürdü.

Bölgede DAEŞ'e bağlı olarak gösteren "Batı Vilayeti" Temmuz ayından bu yana orduya ait mevzilere en az 20 saldırı düzenledi. Bu saldırılarda öldürülen askerlerin sayısının 100'ü aşkın olduğu belirtiliyor.

Saldırıları Boko Haram'ın 2009 yılından bu yana liderliğini yapan Ebubekir Şekau'ya bağlı grubun değil, DAEŞ'in liderliğini kabul ettiği Ebu Musab el Barnavi öncülüğündeki yapılanmanın gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

İki oluşum 2016 yılının yaz aylarında bir ayrışma yaşamıştı.

Kaynak: Defense Post, Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın