DAEŞ düşerken El Kaide ‘sessizce’ yükseliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Mart 2018 | 22 Cemaziyelahir 1439 Cumartesi 19:53

Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) ses getiren raporuna göre El Kaide’ye bağlı on binlerce savaşçı, etki, erişim, insan gücü ve itaat bakımından büyük bir tehdit.

Birleşmiş Milletler’in El Kaide’nin kendini çabuk bir şekilde toparladığı ve Afrika ile Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde başat bir tehdit olduğunu açıklamasının hemen ardından Amerikan Dış İlişkiler Konseyi (CFR) tarafından bir rapor yayınlandı.

Raporda, dünyanın neredeyse her yerine yayılmış olmasına rağmen El Kaide’nin ’de daha olduğuna dikkat çekildi. DAEŞ’in düşmesiyle beraber artık El Kaide’nin en tehlikeli örgüt konumunda olduğu vurgulandı ve şu ifadeler kullanıldı:

“DAEŞ artık etki, erişim, insan gücü ve sadakat konularında El Kaide ile kıyaslanamaz. DAEŞ yalnızca şu iki konuda hala daha güçlü; popülaritesi ve ’daki büyük saldırıları.”

Baharı El Kaide’ye güç verdi

DAEŞ, öncülüğündeki ülkeleri tarafından Irak ve Suriye’de ciddi derecede darbe almıştı.

Yine rapora göre DAEŞ dört yıldır ulusal güçlerini meşgul edip gündemden düşmezken, El Kaide sessizce yeniden yapılandı.

CFR raporunda El Kaide’nin yeniden yapılanabilmesi 2011 yılında başlayan Arap Baharı’na da dayandırıldı. Dikta rejimlerine karşı ayaklanan kitlelerinin, El Kaide’nin Batı dünyası ve yerli yönetimler hakkındaki görüşlerine daha fazla rağbet gösterdiği vurgulanan raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Arap Baharı ayaklanmalarından en çok faydalanan bölgesel güçlerden birisi El Kaide oldu. Bu ayaklanmalar grubun yeniden yapılanmasına yardımcı oldu.”

El Kaide ve Taliban daha da güçlendi

17 yıl önce gerçekleşen saldırısının ardından El Kaide’ye karşı tarafından günümüze kadar operasyonlar sürdürülmüş ve Barack Obama hükümeti döneminde El Kaide lideri Usame Bin Ladin 2011 yılında öldürülmüştü. Bu süreç içerisinde defalarca örgütün ‘büyük ölçüde yok edildiği’, ‘güçlerinin kırıldığı’ gibi çeşitli açıklamalar yapıldı.

Breitbart News internet haber portalına göre ise ABD’nin ve diğer ülkelerdeki operasyonlarına rağmen El Kaide ve müttefiki Taliban daha da güçlendi. CFR ise uluslararası komitelerin yalnızca DAEŞ’i yok etme fikrinin El Kaide’ye yaradığı şeklindeki çeşitli analizleri doğruladı.

ABD’nin Orta Doğu Generali Joseph Votel’in ifade ettiğine göre DAEŞ’in elinde bulunan toprakların %98’lik bölümü ABD ve müttefiki güçlerin eline geçti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın