DAEŞ Cerablus’u tek kurşun atmadan PYD’ye terk ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2016 | 16 Zilkade 1437 Cuma 09:23

’nin Münbiç’te himayesinde kontrolü sağlamasının ardından dün öğle saatlerinde ’in ’u savaşmadan terk etmeye başladı. Fırat Nehri’nin batı yakasında yer alan -Kobani- bağlantısı açısından da son ve önemli engel olma özelliği taşıyor.

MUHALİFLERLE ÇATIŞMA RİSKİ

IŞID dün Cerablus bölgesinde Amarna, Çamil, Aşağı Cerablus, Taşatan, Keknece ve Köşe köylerini boşaltarak güçlerini Aktarin ve bölgesine nakletti. Herhangi bir saldırı ve olmamasına rağmen DAEŞ’in Cerablus’u boşaltması ABD ve PYD ile muhtemel bir gizli ittifakın sonucu olarak gerçekleştiği değerlendirmeleri yapılıyor. Muhaliflerin dün Çobanbey’i ele geçirmesinin de bu sonucu doğuran etkenler arasında olduğu belirtiliyor. PYD’nin ABD kara ve hava desteği ile batı yönünde ilerleme ve kantonlararasi bağlantı konusundaki ısrarının devam etmesi yakın dönemde muhalif gruplarla da çatışma ihtimalini arttırıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Trump'a göre Kuzey Kore hala olağanüstü bir tehdit

25 BİN SİVİL YAŞIYOR

Tamamı ılımlı gruplardan oluşan kuzeydeki PYD ile yakın dönemde yaşanacak çatışmaların hayati önem taşıyacağını ve tüm ’nin kaderini etkileyeceğini kaydediyor. Cerablus’ta yaşanan hareketlilik dolayısı ile Karkamış sınır kapısının hemen yanında bulunan kasaba halkının kaygılı bekleyişi de sürüyor. Cerablus’ta halen 25 binden fazla sivil yaşıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın