DAEŞ Afganistan’daki suikastlerini artırıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Nisan 2018 | 24 Recep 1439 Salı 14:41

’da DAEŞ’e bağlı silahlı güçler tarafından düzenlenen suikastlerde artış yaşanıyor.

DAEŞ’e bağlı silahlı kişiler tarafından Afganistan’ın başkenti başta olmak üzere Nangarhar vilayet merkezi ve çevresinde hükümetine bağlı güçlere yönelik düzenlenen suikastlerde son dönemde artış yaşanıyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, DAEŞ savaşçıları Afganistan’da Kabil hükümetinin kontrol ettiği bölgelerde güçlerine yönelik suikastlerini artırdı.

Susturuculu silahlar ve el yapımı patlayıcılar kullanılarak Kabil ve Celalabad kent merkezlerinde düzenlenen suikastlere dikkati çeken , öldürülen kişiler arasında Kabil hükümetine bağlı istihbarat birimi mensupları olduğunu da aktarıyor.

Örgüt tarafından sosyal medya ağlarında paylaşılan görüntülerde, suikast şeklinde düzenlenen saldırılarda öldürülen ve Kabil hükümeti adına çalıştığı ifade edilen kişilere ait ve silahlar yer alıyor.

DAEŞ’in Afganistan’daki merkezi olarak sayılan Nangarhar vilayeti merkezi Celalabad kenti dışında örgüt bu sene içinde ilk defa Afganistan’ın doğusundaki Host vilayetinde bir suikast düzenlediğini duyurdu.

Celalabad kent merkezi batısında Kabil hükümetine bağlı istihbarat birimi adına çalıştığı öne sürülen ve kendisine suikast düzenlenen bir kişiye ait kimlik ve :

Fetih Medya

Celalabad kentinde Kabil hükümetine bağlı 2 polise düzenlenen suikastte ele geçirildiği belirtilen piyade tüfekleri:

Fetih Medya

Afganistan’ın doğusundaki Host ilinde Kabil hükümetine bağlı bir askere düzenlenen suikastte ele geçirildiği ifade edilen piyade tüfeği:

Fetih Medya

Örgüt tarafından düzenlenen bu saldırılar 2018 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıla oranla özellikle düzenlenen suikastler ile DAEŞ’in Afganistan’daki etkinliğinde bir artış gözlemleniyor. Örgütün, hatlarında ve hükümet güçlerine düzenlediği saldırıların yanında Kabil hükümeti kontrolünde bulunan vilayet merkezlerinde etkin bir yapılanmaya gittiği görülüyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın