DAEŞ, Afganistan’daki eğitim kampının görüntülerini yayınladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2018 | 27 Zilkade 1439 Perşembe 11:39

Örgütün propaganda kaynakları üzerinden ’daki eğitim kampının görüntüleri yayınlandı.

DAEŞ’e bağlı sosyal ağlar üzerinden örgütün Afganistan’daki eğitim kamplarına ait görüntüler servis edildi.

Afganistan’daki DAEŞ yapılanmasının merkezi olarak bilinen doğudaki Nangarhar ilinden olduğu belirtilen görüntülerdeki DAEŞ savaşçıları hafif ve ağır silahlarla askeri eğitim yapıyorlar.

Fetih Medya

“Ebu Ubeyde bin Cerrah eğitim kampı”

Servis edilen görüntülerde yer alan açıklamalarda, örgütün Nangarhar ilindeki eğitim kampının isminin “Ebu Ubeyde bin Cerrah” olduğu ifade ediliyor.

Afganistan’ın kuzeyindeki Cevcan ilinde Taliban tarafından örgüte yönelik düzenlenen saldırılarda yenilgiye uğrayan DAEŞ savaşçıları, bölgedeki Kabil hükümeti güçleriyle anlaşmış ve hükümet güçlerine ait helikopterlerle bölgeden edilmişlerdi.

Fetih Medya

Taliban sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Cevzcan ilindeki DAEŞ varlığının sona erdiği ifade edilmiş, Afganistan’ın doğusunda varlık göstermeye devam eden örgüte yönelik yeni saldırıların düzenleneceği ifade edilmişti.

Taliban’ın Cevzcan ilinde DAEŞ’e karşı sağladığı üstünlük, Nangarhar’daki örgüt yapılanmasına yönelik düzenlenmesi muhtemel saldırılarla ilgili söylentileri de artırdı. Bazı yerel kaynakların ifadelerine göre Taliban, DAEŞ’in Nangarhar’daki yapılanmasına yönelik başlatmak için bölgeye ilave güç sevkiyatı yapıyor.

“Kırmızı Birim” olarak bilinen Taliban’ın özel kuvvetlerinin bölgeye gönderildiğine dair haberler, üzerinden servis edilen görüntülerle destekleniyor.

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar ilindeki DAEŞ yapılanmasına yönelik bir saldırı düzenlenmesi ve başarılı olması durumunda örgütün Afganistan’daki kontrol alanının büyük ölçüde bitirilebileceği bir gerçek. Ancak DAEŞ yapılanmasının Afganistan’ın özellikle kent merkezleri olmak üzere birçok ilde yapılanmaları bulunuyor.

Fetih Medya

Afganistan’daki eğitim kamplarından belli aralıklarla görüntüler yayınlayan DAEŞ’in, Cevzcan ilindeki yenilginin ardından ve Taliban’ın olası Nangarhar saldırısı söylentileri sırasında bu görüntülerin servis edilmesi dikkat çekiyor.

Ülkede sadece kırsalda değil merkezi bölgelerde de hücre yapılanmaları bulunan DAEŞ, başkent Kabil’de dahil olmak üzere birçok kent merkezinde canlı saldırıları gerçekleştirebiliyor. Son olarak ülkenin doğusundaki Paktiya ili merkezi Gardiz’de bir Şii ibadethanesinin alındığı canı saldırısında en az 35 kişi ölmüştü.

Paktiya ili kırsalı oldukça büyük oranda Taliban kontrolünde bulunurken örgütün il merkezinde bu şekilde bir düzenleyebilmesi akıllara DAEŞ’in hücre yapılanmasını getiriyor.

ABD destekli Kabil hükümetinin kontrolündeki bölgelerde bulunduğu tahmin edilen DAEŞ hücre yapılanmalarına yönelik Kabil hükümetinden herhangi bir hamle gelmiş değil. Hükümet güçleri daha çok kırsaldaki Taliban savaşçılarına yönelik baskınları düzenlemekle meşguller.

Bu da bir anlamda DAEŞ’in Afganistan’daki operasyonel kapasite ve kabiliyetinin artmasına katkı sağlamakta.

Öte yandan Taliban kaynaklarından yapılan açıklamalarda, ABD ve Kabil hükümetine ait savaş uçaklarının ne zaman DAEŞ’e saldırı düzenleseler kendilerini hedef aldığı da ifade edilmekte. Son olarak Cevzcan ilinin Derzab ilçesindeki DAEŞ’lilerin helikopterlerle çatışma bölgesinden tahliye edilmesi, birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın