İşgal Mahkemesinden Han El-Ahmar Bedevi köyünün yıkılması kararı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Mayıs 2018 | 10 Ramazan 1439 Cuma 19:49

’teki Han El-Ahmar Bedevi köyünün yıkılması kararı

İşgal rejimi Yüksek Mahkemesi dün (24 Perşembe) Kudüs’ün doğusunda yer alan ve 35 bedevi ailenin ikamet ettiği Han El-Ahmar köyünün yıkılması ve halkının El-Ayzeriyye beldesindeki Bevvabetu’l-Kuds’a nakledilmesi kararı verdi.

Bedevi Topluluğu Başkanı Îd Hamis Cehhalin yaptığı açıklamada, mahkemenin aldığı kararı akşam saatlerinde öğrendiklerini, bedeviler olarak kararı reddettiklerini söyledi.

Bedevilerin 1953 yılından beri burada ikamet ettiklerini hatırlatan Cehhalin, daha önce verilen karara yaptıkları itirazı 25 Nisan 2018 tarihinde değerlendiren mahkemenin kendilerine El-Ayzeriyye’de alternatif bir yer bulmaları için 10 gün süre tanıdığını ifade etti.

Cehhalin açıklamasında Oslo Anlaşması’ndaki görüşmeci takımın kendilerinin kaldığı S bölgesini halkın yaşamadığı bir bölge olarak tanıtmasını da kınadı.

“Han El-Ahmar’dan çıkarılmamız Ürdün ve İsrail’in imzaladığı Vadi Arabe Anlaşması’nın uygulanmasıdır. , Han El-Ahmar’da yaşayan bedevilerin hesabına Tel Aviv ile Ürdün arasında barış yolunun açılmasını ön görüyor” diyen Cehhalin, İsrailli avukatın bu konuda İsrail, Ürdün ve Filistin arasında imzalanan anlaşmayı gösterdikten sonra Filistin ’nin dört yıldır kendileriyle ilgilenmediği gibi, uluslararası ve kuruluşların da ilgilenmesine izin vermediğini kaydetti.

Cehhalin, işgal rejiminin mahkemenin zorla göç ettirme kararını her an hayata geçirebileceğini söyledi.

Kudüs’ün doğu kesiminde 5 bin kişinin kaldığı 23 bedevi topluluğu bulunmaktadır.

Cehhalin, işgal rejiminin Han El-Ahmar halkını zorla yerlerinden çıkarmasının, diğer toplulukların da zorla çıkarılmasının başlangıcı olacağını hatırlattı.

Kudüs’e bağlı Han El-Ahmar’da 190 kişiden oluşan 35 aile var. Bölgede bulunan tek okulda ise 170 çocuk eğitim görüyor ve 16 öğretmen ve görevli hizmet veriyor.

Kaynak: fiem

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın