İranlı güçleri araçla ezdiği iddia edilen Sufi derviş idam edildi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Haziran 2018 | 4 Şevval 1439 Pazartesi 11:33

Günabadi dervişleri ile güvenlik arasındaki olaylarda İranlı araçla ezmekle suçlanan derviş idam edildi.

İran’daki Sufi tarikatlardan olan Günabadi dervişleri ile güvenlik güçleri arasında bu yılın ilk aylarında gerginlik ve çatışmalar yaşanmıştı

Bu çatışmalardan birinde İranlı güvenlik güçleri, 19 Şubat tarihinde göstericilere tazyikli su, gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla etmiş, ardından güvenlik güçlerinin üzerinden geçen bir , 3 polisin ölümüne açmıştı. Sufi dervişlerden Muhammed Salas, bu saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Salas’ın tutuklu bulunurken suçunu itiraf ettiği iddia edilmiş, ancak Sufi derviş bu ifadeyi işkence altında verdiğini söyleyerek ifadesini geri çekmişti. İran yargısı Salas tarafından yapılan itirazları kabul etmedi.

Bir süre tutuklu kalan Muhammed Salas, 19 Mart tarihinde idama edildi.

16 Haziran’da Sufi dervişin ailesi, son görüşme için Tahran yakınlarındaki Reca’i Şehr hapishanesine çağrıldı. Bu davetten sonra dervişin idamı bekleniyordu.

Muhammed Salas bugün idam edildi. 50 yaşındaki Salas’ın idam haberi saatlerinde yerel aktivistler ve bazı ajanslarınca duyuruldu. Sufi dervişin, 3 polisin ölümüne karşı kısas uygulanması nedeniyle idam edildiği ifade edildi.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın