İran’dan sonra ABD de Türkiye’deki temsilciliklerini ‘geçici’ olarak kapattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Aralık 2016 | 21 Rebiülevvel 1438 Salı 13:56

Büyükelçiye düzenlenen suikastın ardından ’nin Büyükelçiliği önünde de pompalı tüfekle havaya ateş edildi. Büyükelçiliğin bulunduğu Caddesi’nde sabaha karşı yaşanan olaydan sonra Büyükelçiliği’nden ’deki temsilciliklerin kapatıldığı açıklaması geldi. İstanbul ve ’daki Konsoloslukları bugün kapalı olacak. Konsolosluklar vize randevularını daha sonra yeniden verecek. Büyükelçilik yetkilileri bu önlemin ‘geçici’ olduğuna dikkat çekiyor. Bu hafta sonundan itibaren de Noel tatiline girileceği için ancak yeni yıldan itibaren normal çalışma düzenine geçilebilecek.

Rus Büyükelçinin öldürülmesinden sonra İran da, Türkiye’deki temsilciliklerini kapattı. İran’ın Ankara ve İstanbul Büyükelçilikleri ile ve ’daki Başkonsoloslukları da bugün kapalı olacak. Büyükelçiliğin sitesinden yapılan açıklamada tüm İranlıların Ankara, İstanbul, Trabzon ve Erzurum çevresindeki bölgeleri ziyaretten kaçınmaları istendi. Büyükelçilik yetkilileri, Ankara’daki durum için ‘çok kritik’ değerlendirmesini yaptı. “Herkesin büyük bir sakinlik içinde güvenlik görevlilerinden ve yetkili kurumlardan gelecek ihtarlara dikkat etmesi gerekiyor” açıklaması yapıldı.

Büyükelçiliğinin etrafında alınan güvenlik önlemlerinin bir benzeri Ankara Esenboğa Havalimanı çevresinde de yaşanıyor. ’dan bugün Ankara’ya ulaşması beklenen bir ya da birden fazla heyetin hem büyükelçinin cenaze transfer işlemleri hem de suikastı araştırma konusunda çalışacağı belirtiliyor. Rus Büyükelçiliği yetkilileri ayrıntılı bilgi vermekten kaçınırken, “Çok üzgünüz. Suikast tüm yönleriyle araştırılacak” açıklaması yapıldı.

İlgilinizi Çekebilir:  Adana'da yasa dışı silah ticareti operasyonu: 14 gözaltı

Büyükelçilikleri de alarmda

Rus Büyükelçinin öldürülmesi Avrupa Büyükelçiliklerini de alarma geçirdi. Yetkililer “Uzun süredir en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınıyor. Türk yetkililerle işbirliğimizi bu anlamda hep güçlendiriyoruz” açıklamasını yaparken, yaklaşan yeni yıl tatilinin ‘huzurlu’ geçmesi için ekstra güvenlik önlemleriyle tüm büyükelçilik personelinin korunacağı bilgisi verildi. Türk Dışişleri yetkilileri de terörle mücadelede ABD, İran, Rusya başta olmak üzere tüm bölge ve Avrupa ülkeleriyle ‘dayanışma’ içinde olunacağına vurgu yaptı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın