İran’dan Şii terör grubu Haşdi Şabi’yi Suriye’ye gönderme planı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Kasım 2016 | 24 Safer 1438 Perşembe 13:09

İran Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, ’taki Şii milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin kurtarıldıktan sonra ’ye gönderilebileceğini ve İran’ın askeri desteğine ihtiyacı olmadığını belirtti.

Başkent ’da düzenlenen Malik Eşter Festivali sırasında gazetecilere konuşan Caferi, bölgedeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Caferi, Musul’un ’tan kurtarıldıktan sonra Irak’taki milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin Suriye’ye gönderilebileceğini söyledi.

İranlı komutan, Irak’ta Sünnilere yönelik adam kaçırma, işkence ve yağma gibi eylemleri uluslararası raporlara giren Şii terör grubu Haşdi Şabi milis gücü için, “İslam dünyasının şu anda birbirinin yardım ve desteğine ihtiyacı var. Şii terör grubu Haşdi Şabi teröristleri de bu kapsamda Suriye’ye gönderilebilir.” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Suudi koalisyonu Yemen'de yine sivilleri vurdu: 18 ölü

İran’ın Musul operasyonuna müdahil olduğuna yönelik iddiaları da yalanlayan Caferi, “Iraklı mücahitler ve Şii terör grubu Haşdi Şabi o kadar güçlü ki İranlı güçlere ihtiyaçları yok.” iddiasında bulundu

“Musul’da hiçbir şekilde askeri varlığımız bulunmuyor” diyen Caferi, buna rağmen sınırlı sayıda İranlı danışmanın da bölgede yer aldığını aktardı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil