İran’dan Haşdi Şabi’yi Suriye’ye gönderme planı

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Kasım 2016 | 24 Safer 1438 Perşembe 13:09

İran Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, ’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin kurtarıldıktan sonra ’ye gönderilebileceğini ve İran’ın askeri desteğine ihtiyacı olmadığını belirtti.

Başkent ’da düzenlenen Malik Eşter Festivali sırasında gazetecilere konuşan Caferi, bölgedeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Caferi, Musul’un ’tan kurtarıldıktan sonra Irak’taki milis gücü Haşdi Şabi’nin Suriye’ye gönderilebileceğini söyledi.

İranlı komutan, Irak’ta Sünnilere yönelik adam kaçırma, işkence ve yağma gibi eylemleri uluslararası raporlara giren Haşdi Şabi milis gücü için, “İslam dünyasının şu anda birbirinin yardım ve desteğine ihtiyacı var. Haşdi Şabi güçleri de bu kapsamda Suriye’ye gönderilebilir.” dedi.

İran’ın Musul operasyonuna müdahil olduğuna yönelik iddiaları da yalanlayan Caferi, “Iraklı mücahitler ve Haşdi Şabi o kadar güçlü ki İranlı güçlere ihtiyaçları yok.” iddiasında bulundu

İlgilinizi Çekebilir:  Öncüpınar sınır kapısı geçici olarak kapatıldı

“Musul’da hiçbir şekilde askeri varlığımız bulunmuyor” diyen Caferi, buna rağmen sınırlı sayıda İranlı danışmanın da bölgede yer aldığını aktardı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?