İran’dan AB’nin yaptırımlarına kınama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ocak 2019 | 3 Cemaziyelevvel 1440 Çarşamba 14:41

ülkelerinin İran istihbarat servisi ve iki vatandaşına kararı uygulaması İran tarafından kınandı.

 

İran Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı yazılı açıklamada, ’ni (AB), İran ile ilgili “asılsız ithamlarda” bulunmakla suçlayarak, “şaşırtıcı ve mantık dışı” olarak nitelendirdirdiği yaptırım kararını kınadı.

Avrupa ülkelerinin İran istihbarat servisi ve iki vatandaşına yaptırım uygulama kararı ile “terörizmle mücadeledeki samimiyetsizliklerini ortaya koyduğunu” savunan Kasımi, AB’nin, Halkın Mücahitleri Örgütü ve El Ahvaziye Örgütü gibi oluşumları listesine alması gerekirken özgür bırakıp koruması altına aldığını ileri sürdü.

“Avrupa, güvenliğini borçlu olduğu ülkeye yönelik ithamlarda bulunuyor”

İran’ın terörizmle mücadelenin en ön safında yer aldığını ifade eden Kasımi, “Avrupa, güvenliğini borçlu olduğu ülkeye yönelik ithamlarda bulunuyor. İran bu kararlara karşı, mütekabiliyet esasına göre gerekli adımları atacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
AB ’nden yapılan açıklamada, İran istihbarat servisinin ve iki İran vatandaşının Avrupa topraklarında planladıkları gerekçesiyle mal varlıklarının ve diğer finansal kaynaklarının dondurulmasına karar verildiği belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, daha önce yaptırım listesinde yer alanlarla beraber toplam 15 kişi ve 21 İranlı veya kuruluşu kapsayan yaptırım listesinin altı ay daha geçerliliğini koruyacağı kaydedilmişti.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.