İran’da Telegram yasağı için geri sayım başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Nisan 2018 | 5 Şaban 1439 Cumartesi 06:16

İran’da uygulamasının kapatılması için geri sayım başladı. İran Ayetullah Ali Hamaney’in ofisinden yapılan açıklamada, ofise ait kanalının çıkarları korumak ve yerli sosyal uygulamalarını desteklemek amacıyla kapatılacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de Telegram hesabını kapattığını bildirdi.

AFP’nin yerel ajanslardan aktardığı habere göre İran Cumhurbaşkanı Hasan , tüm devlet kurumları ve idarelerinin yabancı mesajlaşma uygulamalarını kullanmalarını yasakladı. Hamaney, İran’daki önde gelen iletişim uygulamalarından biri olan ve ülkede yaklaşık 40 milyon kullanıcısı bulunan Telegram üzerinden yayınladığı son mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal çıkarları korumak ve Telegram uygulamasının iletişim hizmetindeki hegemonyasını kırmak için şu andan itibaren bu hizmet askıya alındı.”

Telegram’ın 20 Nisan’da yerini yetkililer tarafından tanıtılan “Soroush” adlı yerli uygulamaya bırakması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ve İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi de Telegram hesaplarını kapattıklarını duyurdu.

İlgilinizi Çekebilir:  Açık açık söyledi! 'Çin ile savaşacak gücümüz yok'

İran Milli Bakanlığı, okulların yabancı uygulamasını kullanımını yasaklayarak onlara yerel sosyal ağları kullanmaları yönünde baskılar uyguladı.

Yetkililer, bu ayın başlarında İran’daki protestolar sırasında Telegram kullanımını engellemiş, yurtdışındaki karşıtı grupların kaos yaratmak için bu platformu kullandığını iddia etmişti.

İran’da erişim engeli koyulan Facebook ve Twitter, sadece VPN ile kullanılabiliyor.

Ancak Hamaney’in ofisinden İran Dini Lideri’nin Twitter hesaplarının kapatılması ile ilgili herhangi bir yapılmadı.

ISNA haber ajansı, 21 Nisan itibariyle İran’da başta Telegram olmak üzere tüm yabancı mesajlaşma uygulamalarının kullanılmasının yasaklanacağını duyurdu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın