İran’da Telegram yasağı için geri sayım başladı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Nisan 2018 | 5 Şaban 1439 Cumartesi 06:16

İran’da Telegram uygulamasının kapatılması için geri sayım başladı. İran Ayetullah Ali Hamaney’in ofisinden yapılan açıklamada, ofise ait Telegram kanalının çıkarları korumak ve yerli sosyal uygulamalarını desteklemek amacıyla kapatılacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de Telegram hesabını kapattığını bildirdi.

AFP’nin yerel ajanslardan aktardığı habere göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tüm devlet kurumları ve idarelerinin yabancı mesajlaşma uygulamalarını kullanmalarını yasakladı. Hamaney, İran’daki önde gelen iletişim uygulamalarından biri olan ve ülkede yaklaşık 40 milyon kullanıcısı bulunan Telegram üzerinden yayınladığı son mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal çıkarları korumak ve Telegram uygulamasının iletişim hizmetindeki hegemonyasını kırmak için şu andan itibaren bu hizmet askıya alındı.”

Telegram’ın 20 Nisan’da yerini yetkililer tarafından tanıtılan “Soroush” adlı yerli uygulamaya bırakması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ve İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi de Telegram hesaplarını kapattıklarını duyurdu.

İran Milli Eğitim Bakanlığı, okulların yabancı sosyal medya uygulamasını kullanımını yasaklayarak onlara yerel sosyal ağları kullanmaları yönünde baskılar uyguladı.

Yetkililer, bu ayın başlarında İran’daki protestolar sırasında Telegram kullanımını engellemiş, yurtdışındaki karşıtı grupların kaos yaratmak için bu platformu kullandığını iddia etmişti.

İran’da erişim engeli koyulan ve , sadece VPN ile kullanılabiliyor.

Ancak Hamaney’in ofisinden İran Dini Lideri’nin Twitter hesaplarının kapatılması ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

ISNA ajansı, 21 Nisan itibariyle İran’da başta Telegram olmak üzere tüm yabancı mesajlaşma uygulamalarının kullanılmasının yasaklanacağını duyurdu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın