İran’da özel sektör petrol ihraç edecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Temmuz 2018 | 17 Şevval 1439 Pazar 15:20

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri,  yönetiminin İran’ın satışı ve para transferini aldığını belirterek, özel sektörün petrol ihraç etmesinin önünü açacaklarını söyledi.

Başkent ’da “Sanayi ve Maden Günü” münasebetiyle düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cihangiri, ABD yönetiminin İran’ın petrol satışı ve uluslararası bankacılık sisteminde para transferini durdurmayı hedeflediğini ifade etti.

Ülkenin içinde bulunduğu durumu “Zaten ekonomik yönden hastalıklı bir vaziyet söz konusu idi.” şeklinde nitelendiren Cihangiri, dönemde özel sektöre önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Cihangiri, “Özel sektör, şu an borsadan günde 60 bin varil petrol satın alabiliyor. Şeffaf bir şekilde petrol satın alıp ihraç edebilmeleri için çalışmaları başlattık.” dedi.

ABD’nin yaptırımlarıyla İran’ın petrol piyasasında boşaltacağı yeri ve gibi ülkelerin doldurmasına ilişkin Cihangiri, “Bu boşluğu dolduracak ülkeler, İran halkına etmiş olacaktır. İran halkı bu ihaneti hiç bir zaman unutmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Cihangiri, ülkede derinleşen ekonomik krizle mücadele edebilmek için yönetim kademeleri ve grupların aralarındaki ihtilafları kenara bırakarak birlik olmaları gerektiğini kaydetti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın