İran’da kaçak içki onlarca can aldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Ekim 2018 | 20 Safer 1440 Pazartesi 21:55

İran Bakanlığından dün yapılan açıklamaya göre içkiden geçtiğimiz altı haftada İran’da 84 kişi öldü, 100 kişi zehirlendi.

 

TIMETURK | ÇEVİRİ

İran Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamaya göre kaçak içki yüzünden geçtiğimiz altı haftada İran’da 84 kişi öldü, 100 kişi ise zehirlendi.

İran’da 1979 İslam Devrimi’nden bu yana alkol tüketimine karşı ağır cezalar getirilmesine rağmen kaçak ya da sahte içki içki kullanımı yaygınlığını koruyor.

Kaçak içki kullanımından vakaları ise ilk defa Eylül ayı sonlarında olurken sonrasında ülke çapına yayıldı.

SAĞLIK BAKANLIĞI: İSTİSNAİ BİR DURUM

Yarı resmi ISNA Haber Ajansının verdiği habere göre, Sözcüsü Iraj Harirchi, 959 kişinin zehirlenme nedeniyle altına alındığını belirterek yaşanan vaka dalgasının “çok istisnai” bir durum olduğunu dile getirdi.

Harirchi, 84 kişinin hayatını kaybettiğini, 305 kişi böbrek hasarından 27 kişi ise göz rahatsızlığından tedaviye alındığını sözlerine ekledi. Sahte içkilerde ethanol maddesinin yerine zehirli methanol kimyasalının kullanıldığını da belirtti.

Sözcü, “Bu bağlamda tutuklananlar oldu ve insanlar bilmeli ki yabancı ibarelerle ambalajlanmış ve etiketlenmiş alkol dahi sahte olabilir” diye konuştu.

İran’da sadece devletin tanıdığı azınlıklar alkol üretim ve tüketim hakkına sahip. İran alkollü içecekler kanununa uymayanlar cezalandırılabilir ancak İran’da sahte içki halen yasadışı tedarikçiler aracılığıyla rahatça elde edilebiliyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın