İran’da Hamaney’in danışmanından Ruhani’ye eleştiri

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Haziran 2018 | 12 Şevval 1439 Salı 16:42

İran Lideri Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, İran’daki mevcut siyasi ve ekonomik duruma ilişkin ” olmazsa ülke daha iyi yönetilecek gibi görünüyor.” dedi.

İran basınında yer alan haberlere göre Safevi, İran’daki mevcut hükümetin ülkeyi yönetme şeklini eleştirdi.

Hükümetin halkın sorunları ile ilgilenmediğini ve bunun da halkta birtakım rahatsızlıklara neden olduğunu söyleyen Safevi, bazı grupların bu durumu karşıtı protestolara dönüştürme çabası içine girdiğini ifade etti.

’daki esnafın ülkedeki döviz kurunda meydana gelen artış ve hayat pahalılığını protesto etmek için kepenk kapatmasına da değinen Safevi, ”Çarşı esnafının tepkisi, ülkedeki rahatsızlığı gösteriyor.” diye konuştu.

İran’ın ekonomik, kültürel ve toplumsal sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Safevi, Cumhurbaşkanı Hasan ’nin başında bulunduğu hükümeti alarak, ”Hükümet olmazsa ülke daha iyi yönetilecek gibi görünüyor.” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Irak’taki en büyük bloğu oluşturmaya yönelik ABD-İran çatışması kızıştı

Safevi, İran’ın Batı ile yürüttüğü nükleer müzakerelere ilişkin ise ”Hamaney, müzakereleri desteklemedi ancak İran anayasasına bağlılığı gereği Ruhani hükümetine müzakereler için izin verdi.” ifadesini kullandı.

Başkentteki “Tahran Büyük Çarşısı”ndaki esnaf ekonomik sorunları protesto etmek için dün kepenk kapatmıştı.

İran’da doların kısa süre içinde 4 bin tümenden 7 bin 500 tümen seviyelerine kadar yükselmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti nisan ayında doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi kararı almış ve piyasada alım satımı yasaklamıştı. Bankalarda resmi kur üzerinden işlem gören dolar, piyasada 8 bin 500 tümen seviyesinde yollardan işlem görüyor. Başkanı Donald Trump’ın geçen ay nükleer anlaşmadan çekildiği ve yaptırımların uygulanacağını açıklaması İran piyasalarını olumsuz yönde etkilemişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın