İran ve Esed rejiminden Rakka için Sünni aşiret oyunu!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ocak 2017 | 12 Rebiülahir 1438 Salı 11:09

’deki değişen dengeler Şam yönetimi ve İran’ın aşiret kartını açmasına neden oldu. Son 1 aydır Şam ve ’ın temsilcileri, kuzeyindeki aşiret reisleriyle temas kurmaya başladı.

 

 

HASEKE’YE VALİ ATANDI!

Geçtiğimiz ay askeri olarak kontrolünde olan ancak rejimin tüm unsurlarıyla varlığına devam ettiği Haseke’ye yeni bir vali atandı. Ceyiz Mahmud el Musa adında bir Arap olan yeni Haseke valisi 61 yaşında, askeri pilot ve askeri akademide doktora yaptı. Valinin öncelikli görevleri arasında bölgede Arap aşiretlerle arasında kopan bağı yeniden güçlendirmek de bulunuyor. Rejimin Sünni aşiret açılımı bununla da sınırlı kalmadı. İran’ın da desteğiyle Deyr ez Zor bölgesinde bulunan Arap aşiret reisleri de bu yeni açılımın ajandasına girdi. İlk olarak Bekara aşireti lideri Nevaf el Beşer ikna edilerek rejimle uyumlu çalışma kararı alındı.

İlgilinizi Çekebilir:  DAEŞ'den rejim hattına 'yarma' saldırısı

 

’DA GİZLİ GÖRÜŞME

Rejimin kendi safına çekmeye çalıştığı büyük Arap aşiretlerden diğerleri ise Akiydet ve Çehşiyat aşiretleri. İddialara göre İran ve Şam yönetimi ikinci kişiler vasıtasıyla Hatay’da Akiydat aşiretiyle görüştü. Aşiretlere , askeri yardım var savaş sonrası yerel yönetimlerde etkinlik sözü verildi. Bu aşiretlerin uzantıları Fırat Kalkanı Harekatı’nı kapsayan alanlarda da bulunuyor.

 

’YA AŞİRETLERİ SÜRECEK

 PKK’nın Münbiç’ten çıkmasında gönülsüz davranırken Rakka’ya ise PKK’nın girmesinden yana. kaynaklara göre, rejim aşiretleri yanına çekebilirse Rakka operasyonunda PKK’nın dışında bu aşiret güçleri de Şam’ın vekilleri olarak kullanılacak.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın