İran şura lideri: Rusya, İran ve Hizbullah aynıdır

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Şubat 2017 | 8 Cemaziyelevvel 1438 Pazar

İran Şura Konseyi lideri Emir Abdullahiyan Moskova ve Tahran’ın Suriye’deki siyasi rolü ya da güvenliğe bakışı açısından bir farklarının olmadığını belirtti. Abdullahiyan, Hizbullahın da bu konuda aynı olduğunu kaydetti.

 

Rusya ve İran arasındaki farklılıklardan biri olan Halep saldırısında alınan ateşkes kararı İran tarafından kabul görmüş, Moskova Hükumetiyle ayrılığa düşülmemişti.

 

Rus Televizyonuna konuşan Abdullahiyan, ‘Rus dostlarımızla işbirliği yapmamız ve Suriye’deki stratejik meselelerde beraber çalışmamız çok önemli’ dedi.

 

Abdullahiyan, kendisiyle gerçekleştirilen röportajda ayrıca ‘rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki Tahran ve Moskova Suriye meselesine bakış açısından bir noktada birleşmiş durumda. Moskova ve Tahran arasında ortak eylem planı var ve ne siyasi düzlemde, ne güvenlikte ne de askeri düzlemde herhangi bir anlaşmazlık yok’ şeklinde konuştu.

 

Rusya Dışişleri Bakanı geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Rusya’nın Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasının Esed’in düşürülmesini engellediğini belirtmiş İran ve Hizbullah’ın katkısından ise söz etmemişti

İlgilinizi Çekebilir:  ABD çöküyor!

 

Fetih Medya – Haber Mekezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?